wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraEuropejska Karta Równości w Lubuskiem

Europejska Karta Równości w Lubuskiem

Pełna nazwa dokumentu to Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Zobowiązuje samorząd do dbania o równość w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym.

To symboliczna data, gdyż 9 maja to 70 rocznica Planu Schumana, który miał za zadanie ekonomicznie powiązać Francję i Niemcy. Plan ten był zalążkiem europejskiej integracji i końcowo przyczynił się do stworzenia Unii Europejskiej. Tego dnia obchodzony jest Dzień Europy. Ta symboliczna data spaja działania lubuskiego samorządu, który coraz bardziej otwiera się na równość i tolerancję. Nie bez przypadku konferencja odbyła się na tęczowej instalacji przed urzędem.

Dzisiaj podpisujemy Europejską Kartę jako pierwszy region w Polsce. 2000 samorządów w 36 krajach unii Europejskiej przyjęło już taką kartę. Krok po kroku ewolucyjnie działamy w zakresie promocji równego traktowania kobiet i mężczyzn. Mamy bardzo silne umocowanie, żeby promować równość i również tak się zachowywać – mówiła Marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Karta równości to przede wszystkim sześć podstawowych zasad:

• Równość kobiet i mężczyzn w poszanowaniu podstawowych praw;

• W celu zapewnienia równości kobiet i mężczyzn poruszane muszą być kwestie różnorodnej dyskryminacji opartej na uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii i sytuacji społeczno-ekonomicznej;

• Zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie;

• Należy wykluczyć wszelkie stereotypy dotyczące płci oraz stosunki i uprzedzenia z nich wynikające

• Władze lokalne i samorządowe przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji powinny brać pod uwagę potrzeby obu płci w równym stopniu;

• Wykorzystanie środków powinno być odpowiednio zaplanowane i wprowadzone w życie.

Nasz region słynie w Polsce, że jest najbardziej tolerancyjny i najbardziej otwarty. Jesteśmy wszyscy równi, powinniśmy się szanować, współpracować a godność każdego obywatela ma silne fundamenty zapisane w Konstytucji Rzeczpospolitej – dodała Marszałkini

Dotychczas Kartę w Polsce podpisało kilkanaście samorządów dużych miast jak Warszawa, Lublin, Poznań, Bydgoszcz, ale również mniejszych jak Jasło, Świdnica, Płońsk czy Sopot. Jednakże to Lubuskie jest wyjątkiem, ponieważ jest jedynym regionem w którym kartę podpisano.

Karta ta zobowiązuje region do przestrzegania kilku najważniejszych zasad, które mówią o niedyskryminowaniu przede wszystkim ze względu na płeć, czyli wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn, ale również niedyskryminowaniu ze względu na pochodzenie etniczne, na wyznanie, pogląd czy orientację i tożsamość płciową – powiedziała Agnieszka Chyrc z Instytutu Równości.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
20.1 ° C
21.2 °
20.1 °
68 %
2.8kmh
84 %
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
28 °
sob.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE