środa, 29 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraIle miasto zapłaciło za Miejskiego Sylwestra?

Ile miasto zapłaciło za Miejskiego Sylwestra?

Podwyżki gazu, energii czy wysoka inflacja? Władze miasta potrafią przehulać nasze pieniądze dużo lepiej. Dotarliśmy do kosztorysu Miejskiego Sylwestra przygotowanego przez Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki zaprasza na wspólne przywitanie Nowego Roku 2022 (31 grudnia, godz. 22.00 – 1.00, parking Centrum Biznesu). Sylwestrowa Dyskoteka Dorosłego Człowieka to pełne muzyki i zabawy wydarzenie. W muzycznym starciu na największe przeboje muzyki rozrywkowej zmierzą się DJ Paweł „Bamse” Jakubowski i DJ Tomasz „Osa” Oszmiański. Spotkanie uświetni pokazami Grupa Karmazyn Fireshow. Sprawdźcie z nami kto zwycięsko wyjdzie z tej muzycznej potyczki!!! Życzenia noworoczne złożymy podczas niepowtarzalnej, profesjonalnej trwającej 5 minut oprawy pirotechnicznej. – w ten sposób promowany Miejski Sylwester. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Fot. Artur Łukasiewicz / agencjawyborcza.pl

Dzisiaj wiemy już ile kosztował. Z dokumentu podpisanego przez dyrektora ZOK Agatę Miedzińską dowiedzieliśmy się, że na całą imprezę wydano… ponad 170 tys. zł. Najwięcej z tej kwoty poszło na infrastrukturę i obsługę techniczną – dokładnie 132.672,38 zł. Instytucja kultury nie wyjaśnia, o jakie dokładnie koszty chodzi. Możemy jedynie domyślać się, że chodzi o postawienie sceny, nagłośnienia, oświetlenia i telebimów, a także osoby do obsługi. Bardzo możliwe, że w tym koszcie jest również ochrona i zaplecze sanitarne.

Kwota szokuje również firmy eventowe, nie tylko z naszego regionu. W trzech, do których dzwoniliśmy podobną infrastrukturę sceniczną (scena, oświetlenie, nagłośnienie, telebimy) można wynająć za maksymalnie 50.000 zł brutto i to w terminie Sylwestrowym.

Na co poszły pozostałe pieniądze? 8.370 zł to koszt artystów (prowadzenia Dyskoteki/pokaz fireshow). Ostatnia pozycja to 30.000 zł wydane na 5-minutowy pokaz fajerwerków oznacza to, że ZOK wystrzeliwał w niebo 100 zł co sekundę. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Fot. Artur Łukasiewicz / agencjawyborcza.pl

– To był bardzo drogi Sylwester. Cała impreza trwała tylko trzy godziny. Pięciominutowy pokaz fajerwerków kosztował Budżet Miasta 30 tys. zł i na pewno był bardzo przykry dla naszych zwierząt. Pieniądze te można było wydać na inwestycje bardziej potrzebne mieszkańcom Zielonej Góry. – komentuje wydane środki radny miejski Dariusz Legutowski.

Z radnym rozmawiamy również o tym jak można było te pieniądze zagospodarować inaczej. Legutowski wylicza, że za ponad 170 tys. zł można wykupić abonament na monitoring jakości powietrza 14 stacji na ponad 10 lat, lub rozbudować o kolejne. Te pieniądze przydałyby się również na stworzenie i oznaczenie w Zielonej Górze Szlaku Tradycji Winiarskich lub remont „Sali szeptów” przy ulicy Sowińskiego 3 – piwnicy winiarskiej z dużym potencjałem turystycznym.

Pieniądze wydane na Miejskiego Sylwestra pozwoliłyby na budowę ciągu pieszego od ul. Krasnoludków na Osiedlu Jędrzychów do ul. Kożuchowskiej, czy stypendia sportowe za osiągnięcia sportowe dla zawodników będących uczniami. Wszystkie te pozycje nie znalazły uznania w oczach prezydenta na sesji budżetowej.

Zielona Góra była jednym z niewielu miast gdzie zorganizowano Sylwestra pod chmurką. Włodarze wielu samorządów uznali, że nie będą organizowali dużej imprezy z powodu pandemii COVID-19. Swoje zabawy odwołała Warszawa i Łódź. Sylwestra nie zorganizował również Gorzów Wlkp.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
0.8 ° C
1.8 °
-2.6 °
45 %
2.8kmh
100 %
śr.
8 °
czw.
15 °
pt.
13 °
sob.
9 °
niedz.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE