niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraJak znaleźć sposób na wyjście z kryzysu gospodarczego?

Jak znaleźć sposób na wyjście z kryzysu gospodarczego?

W Centrum Kreatywnej Kultury w Zielonej Górze rozpoczął się trzydniowy Kongres Gospodarczy – Lubuskie 2022. Przedstawiciele samorządu, biznesu oraz nauki debatują nad czekającymi nas wyzwaniami w szczególności w kontekście zbliżającego się kryzysu i spowolnienia gospodarczego.

Pierwszy dzień Kongresu zdominowały rozmowy o rozwoju gospodarczym w kontekście gigantycznej inflacji – To zwykli ludzie są beneficjentami tak wysokiej inflacji, która wynosi już ponad 17 proc., a dolar kosztuje 5 zł. Rosną odsetki, kredyty. Wczoraj zarząd województwa musiał dołożyć 1,5 mln zł do odsetek. Chodzi o obsługę długu, który wynosi 350 mln zł, a samorząd jest zadłużony na poziomie 38 proc – wyliczała marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Powodów tak dużej inflacji szukał Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki. Według niego obecna sytuacja gospodarcza jest wynikiem trzech istotnych wydarzeń: COVIDU, wojny w Ukrainie i chaotycznych decyzji polskiego rządu. Ten ostatni czynnik jest kluczowy, chociażby ze względu na ciągły brak środków z Krajowego Planu Odbudowy i naliczanych kar przez Komisję Europejską.

Ta destabilizacja to także łamanie praworządności, nieprzestrzeganie polskiej konstytucji oraz chaotycznie podejmowane decyzje rządu, które mają ratować sytuację polskich obywateli, ale tak naprawdę wprowadzają wiele zamieszania, deregulują sytuację w polskiej gospodarce i pogłębiają negatywne zjawiska makroekonomiczne – ocenił poseł Sługocki.

Specjaliści są jednak zgodni, będzie jeszcze gorzej. Jak główny powód wskazują problemy energetyczne i surowcowe, a także zerwane łańcuchy dostaw z uwagi na wojnę na wschodzie – Europa musi się zmierzyć z szokiem energetycznym  wywołanym przez agresję Rosji na Ukrainę. Szok ten podcina konkurencyjność Europy. Będzie szczególnie dotkliwy dla tych krajów w UE, w których przetwórstwo przemysłowe ma duży udział w tworzeniu PKB – w tym gronie jest Polska – mówił podczas pierwszego panelu prof. Andrzej Rzońca z Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej

Panaceum na problemy mają przedsiębiorcy – Dzisiaj nie jest czas na odpoczynek, zwłaszcza przy wojnie, która jest u naszych bram. Dzisiaj powinien nastąpić szacunek – rządu, samorządu na każdym szczeblu i przedsiębiorców. To, co jest największym pozytywem to fakt, że my dziś rozmawiamy ręka w rękę ze związkami zawodowymi. Udało nam się to po wielu latach – zachęcał do wytężonej pracy Janusz Jasiński – Przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej 

Wszyscy paneliści podkreślają jednak, że kryzysy były, są i będą, a na obecne problemy należy patrzeć z perspektywy długofalowej, bo nie jesteśmy w stanie poradzić sobie tu i teraz. Każdy nerwowy ruch może jeszcze bardziej pogłębić zbliżającą się recesję. Kolejny panel dyskusyjny poświęcony już był rozwijaniu gospodarki w czasie kryzysu.

Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego widzi szansę dla polskiej gospodarki… w Ukrainie – Jeżeli nasze europejskie sankcje będą skuteczne, jeśli zaciśniemy pasa, obniżymy temperaturę w domach, zmniejszymy produkcję, jeśli zaczniemy jeździć wolniej i spalać mniej benzyny, to będziemy mieli na wschodzie od nas ogromny kraj odbudowujący się, dla którego już jesteśmy HUB-em pomocy militarnej i interwencyjnej, a będziemy HUB-em pomocy rozwojowej. To już się dzieje – polscy przedsiębiorcy już nawiązują bardzo silne relacje z potencjalnymi partnerami ukraińskimi. – wskazuje Walewski.

Dużo bliżej szansy dla naszego regionu upatruje członek zarządu województwa Marcin Jabłoński – Jutro, 13 października, mamy bardzo ważny dzień, ponieważ odbędą się negocjacje z Komisją Europejską. Mam nadzieję, że szybko to skończymy. Wtedy będziemy mogli zacząć rozdysponowywać 915 mld euro. Z tego spora część jest przeznaczona właśnie na gospodarkę i przedsiębiorstwa, na innowacyjne technologie i inteligentne specjalizacje. To kwota blisko 100 mln zł, kolejne 150 to wszystko, co wiąże się z zielonym ładem. Są to pieniądze, które będą mogły niedługo trafić na lubuski rynek pracy i uważam, że trzeba ten czas wykorzystać – wyjaśniał członek zarządu województwa.

Kolejny dzień Kongresu Gospodarczego odbędzie się w Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie. Głównymi tematami będzie transformacja energetyczna, elektromobilność oraz gospodarka obiegu zamkniętego.

Cały czas można się zarejestrować i zapoznać się z programem TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
14.4 ° C
15.1 °
14.4 °
92 %
2.8kmh
3 %
niedz.
24 °
pon.
25 °
wt.
23 °
śr.
27 °
czw.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE