czwartek, 30 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraKonserwator nie wpisze Amfiteatru do rejestru zabytków - Zdecyduje minister

Konserwator nie wpisze Amfiteatru do rejestru zabytków – Zdecyduje minister

Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć odmówiła wpisania Amfiteatru im. Anny German w Zielonej Górze do rejestru zabytków. Społecznicy jednak się nie poddają i zamierzają odwołać się do Ministerstwa.

Z datą 1 lutego tego roku Lubuska Wojewódzka Konserwator Zabytków wydała decyzję o niewpisaniu amfiteatru do rejestru zabytków. Kilka dni temu napisaliśmy odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z szerokim uzasadnieniem, gdyż nie zgadzamy się z tą decyzją i uważamy, że popełniono błąd – mówił na konferencji prasowej Edward Markiewicz, prezes Stowarzyszenia „My Zielonogórzanie”.

Co istotne w swojej decyzji Lubuska Konserwator skupia się w szczególności na aspektach budowlanych i architektonicznych. Jej zdaniem Amfiteatr nie przedstawia takich walorów. Z tym podejściem nie zgadzają się mieszkańcy i reprezentujący ich radni.

My od początku występowaliśmy o uznanie amfiteatru nie jako zabytek w sensie budowli, tylko chcieliśmy uznania go jako część niematerialną tzn. posiadającą walory artystyczne, kulturalne i naukowe. Do tych trzech argumentów niestety w ogóle się nie odniesiono – zauważa E.Markiewicz.

fot. Dariusz Nowak / LCI

Posiadający widownię na 4400 miejsc obiekt został wybudowany w 1973 roku. Na scenie amfiteatru obywały się liczne festiwale w tym folklorystyczny czy Anny German. Najbardziej znany jest z Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który reanimować chciał sam Janusz Kubicki, realizując Festiwal Piosenki Rosyjskiej w latach 2008-2013.

Prezydent w swoim piśmie do Konserwator podnosi, że wpisanie Amfiteatru do rejestru zabytków sprawi poniesienie kosztów majątkowych, gdyż na konkurs architektoniczny i projekt wydano już 2 mln zł. Pragnę przypomnieć, że głównym argumentem za wyborem tej koncepcji blaszaka, który wygląda jak market był to, że jego koszt ma wynieść maksymalnie 28 mln zł – wyliczał radny miejski Janusz Rewers.

Podobne remonty amfiteatrów miały miejsce w Szczecinie czy Koszalinie. Tam koszt wynosił ok. 30 mln zł. Prezydent planuje jednak w tym miejscu budowę sali koncertowej na 1700 miejsce za bagatela… 81 mln zł. Tak wynika z kontroli, jaką w lipcu 2022 roku przeprowadzili radni w Urzędzie Miasta. J.Rewers zaznacza jednak, że nie jest przeciwny budowie sali koncertowej, ale zlokalizowanej w innym miejscu.

Warto zaznaczyć, że w 2020 roku złożyliśmy do Urzędu Miasta petycję w sprawie zachowania amfiteatru. Niestety ponad 1700 podpisów zostało przez prezydenta odrzucone. Jak widzimy ostatni sezon kulturalny mieszkańcy potrzebują takiego miejsca. Jeżdżą do Dąbia, Zaboru czy innych miejscowości – mówił radny Dariusz Legutowski.

Mieszkańcy mówią wprost, że postawienie w miejsce sceny i widowni sali koncertowej tak jak chce prezydent Janusz Kubicki nie załatwia sprawy i jest po prostu usunięciem amfiteatru z mapy Zielonej Góry.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
6.5 ° C
9.5 °
6.4 °
77 %
4.6kmh
100 %
czw.
14 °
pt.
12 °
sob.
12 °
niedz.
7 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE