niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie nakłada 7,7 mln zł kary na Polregio za odwołane pociągi

Lubuskie nakłada 7,7 mln zł kary na Polregio za odwołane pociągi

Urząd Marszałkowski traci cierpliwość. Mimo podpisanej umowy na obsługę połączeń i remonty, państwowa spółka notowała sporą ilość odwołanych pociągów, a także opóźnień. Zarząd województwa za rok 2022 i część 2023 postanowił nałożyć karę w wysokości 7,7 mln zł.

W ostatnich miesiącach możemy odnotować sporą ilość odwołanych lub opóźnionych regionalnych pociągów. W mediach społecznościowych sporo jest informacji zawiedzionych klientów, którzy spóźnili się do pracy,szkoły albo w ogóle do niej nie dojechali. W tej sprawie list otwarty do marszałkini Elżbiety Anny Polak wystosował młodzieżowy radny Piotr Kamiński.

Na naszą linię 203 (Kostrzyn – Gorzów – Krzyż) wystarczą cztery składy spalinowe, a czasami nie ma ani jednego. Średnio po 30-40 proc. składów jest odwoływanych, a pozostałe jeżdżą z opóźnieniem. Nie mamy czym dojechać do szkoły – mówił w rozmowie z Gazetą Lubuską.

Urząd Marszałkowski zauważa problem i od kilku tygodni prowadzi pogłębione rozmowy i negocjacje ze spółką Polregio, która jest operatorem regionalnych połączeń, a która należy w 50% do państwowej spółki Agencji Rozwoju Przemysłu. Pozostałymi udziałowcami są samorządy wojewódzkie, a Lubuskie ma w tej strukturze 1,8 proc. akcji.

Województwo Lubuskie jest właścicielem 23 pojazdów szynowych (20 spalinowych i trzech elektrycznych). Zgodnie z obowiązującą umową ze spółką Polregio samorząd udostępnia jej cały swój tabor. Odwołane składy wynikają z awarii sprzętu. Na chwilę obecną jedynie 10 pojazdów jest czynnych. Pozostałe są serwisowane, ale to Polregio zgodnie z umową powinno znaleźć sprzęt zapasowy i obsłużyć brakujące kierunki.

Urzędnicy słusznie tracą cierpliwość, bo na obsługę regionalnych połączeń wydają już ponad 117 mln zł rocznie, a państwowa spółka nie realizuje umowy zgodnie z oczekiwaniami. Pomimo tego, że nie jest to zadanie samorządu, wspólnie ze spółką starają się znaleźć rozwiązanie

Podjęliśmy starania o pozyskanie dwóch dodatkowych pojazdów spalinowych, co w obecnej sytuacji rynkowej związanej z brakiem taboru było naprawdę trudne. Jestem jednak przekonany, że dwa nowe pojazdy niedługo wyjadą na lubuskie tory – mówi w rozmowie z nami Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński już trzykrotnie spotkał się z zarządem Polregio. Ostatni raz miało to miejsce 10 lipca. Ponownie samorząd zaproponował pomoc w realizacji planu naprawczego, co również nie jest jej zadaniem. Jak słyszymy jednak w Urzędzie Marszałkowskim dobro pasażerów jest najważniejsze.

fot. Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE