wtorek, 6 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościZielona GóraMaraton wsparcia dla Ukrainy.

Maraton wsparcia dla Ukrainy.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Marszałek Elżbieta Anna Polak podsumowała pierwsze dni wsparcia dla Ukrainy i informowała o inicjatywach samorządu województwa. Wypowiedzieli się też samorządowcy, wolontariusz i przedsiębiorcy.

– Udało nam się stworzyć razem ze Zrzeszeniem Gmin Województwa Lubuskiego, z wójtami, burmistrzami, prezydentami wszystkich miast naszego regionu wielką drużynę Lubuskiego dla Ukrainy! – mówiła Marszałek Elżbieta Anna Polak. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Okazuje się także, że dzisiaj najważniejszymi rzeczami, które są potrzebne to środki higieniczne oraz opatrunkowe. W drugiej kolejności żywność długoterminowa. Nie ma z kolei problemu z ilością ubrań, poza bielizną dla kobiet i dzieci.

– Myślałem, że najgorsze co może nas spotkać w ostatnich latach to COVID-19. Nigdy nie przypuszczałem, że będziemy musieli zmierzyć się z wojną w Europie. – mówił prezes zarządu Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Marek Cebula.

Akcje przeprowadzane przez samorządy są poukładane i skoordynowane. Włodarze kierują jednak apele do mieszkańców o to, aby pomoc była przemyślana i celowa. Nie czas na porządkowanie szaf i przekazywanie co tylko się da. Duże wsparcie okazują również przedsiębiorcy. Zielonogórska firma eobuwie przekaże blisko 3 tys. par butów dla uchodźców.

– W naszej organizacji jest skupionych 350 firm, a przedsiębiorstw zarejestrowanych w Lubuskiem jest 120 tysięcy. To jest armia. Podjęliśmy się odpowiadania na konkretne potrzeby, bo to jest chyba najtrudniejsze – deklarował Janusz Jasiński, przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. – Wydaje mi się, że dzisiaj nie chodzi o to, żeby pomagać na zasadzie pospolitego ruszenia, ale punktowo w miejscach, które są newralgiczne w Ukrainie, żeby ten system nie padł. Na naszych stronach można znaleźć wszystkie informacje. Apel do nas wszystkich: zostańmy razem, najważniejszym słowem jest koordynacja.

Dzięki wspólnej pracy samorządu wojewódzkiego z wolontariuszami i organizacjami pozarządowymi codziennie w Sali Kolumnowej UMWL przy ul. Podgórnej organizowana jest pomoc psychologiczna oraz prawna, ale też taka, która potrzebna jest w najprostszych sprawach. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

– Działamy w sposób zaangażowany i prężny, pomimo że tydzień temu się nie znaliśmy. Nasi tłumacze wspierają samorządy w całym województwie lubuskim. Mamy osoby, które koordynują noclegi i takie, które zajmują się transportem. Mamy 20 psychologów i psychiatrów. Czekamy na was codziennie od 12.00 do 18.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego. – mówi założycielka grupy Lubuskie dla Ukrainy Zofia Szozda.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
1.9 ° C
2.1 °
1.2 °
64 %
0.5kmh
100 %
wt.
2 °
śr.
3 °
czw.
2 °
pt.
1 °
sob.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE