czwartek, 2 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraMiliony euro na stole, a prezydent dalej swoje.

Miliony euro na stole, a prezydent dalej swoje.

O ogromnej kwocie 915 mln euro dla województwa lubuskiego informowaliśmy już wielokrotnie. Dzisiaj z podziałem zapoznała się Rada ds. Rozwoju Województwa Lubuskiego. Poznaliśmy więcej szczegółów podziału środków i pierwsze harmonogramy konkursów. Obok merytorycznej dyskusje pojawiły się jednak polityczne wystąpienia prezydenta Janusza Kubickiego.

Bardzo zależy mi na tym, aby to właśnie państwo, Lubuska Rada Rozwoju, jako pierwsi poznali szczegóły naszego programu. A jest z czego się cieszyć, ponieważ tak duża kwota – 915 mln euro – to historyczny budżet. W historii województwa lubuskiego nigdy nie mieliśmy tak dużych pieniędzy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Członkami Rady są przedstawiciele najważniejszych w regionie instytucji współodpowiedzialnych za rozwój województwa lubuskiego, w tym m.in.: administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, jednostek badawczo-rozwojowych oraz organizacji zrzeszających lubuskich przedsiębiorców.

Stąd też obecność na posiedzeniu prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, wiceprezydent Gorzowa Wlkp. Iwony Olek czy przewodniczący Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Marek Cebula.

Zarząd województwa lubuskiego po kolei omawiał wszystkie punkty dotyczące przeznaczenia największej w historii województwa alokacji. Co do zasady środki dzieli się na dwa fundusze. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to ponad 650 mln euro, z kolei Europejski Fundusz Społeczny to kolejne 263 mln euro. Natomiast w obu tych funduszach możemy wyróżnić 10 priorytetów, które prezentował członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Są to:

  1. Fundusze Europejskie dla lubuskiej gospodarki to 97 346 294 euro
  2. FE na zielony rozwój Lubuskiego – 184 972 358 euro
  3. FE na rozwój mobilności miejskiej w regionie – 65 078 372 euro
  4. FE na dostępność komunikacyjną Lubuskiego – 111 646 307 euro
  5. FE na rzecz zwiększenia dostępności regionalnej infrastruktury społecznej – 73 659 388 euro
  6. FE na wsparcie obywateli EFS+ – 239 187 565 euro
  7. FE na rozwój lokalny kierowany przez społeczność EFS+ – 13 259 821 euro
  8. FE dla lokalnego lubuskiego – 93 024 595 euro
  9. Pomoc techniczna EFRR – 26 004 083 euro
  10. Pomoc techniczna EFS+ – 10 662 433 euro

Do tego należy jednak dodać jeszcze środki Programów Współpracy Interreg, czyli transgranicznej – Środki finansowe na programy Brandenburgia-Polska i Polska-Saksonia zostały zatwierdzone i przyznane zgodnie z wcześniejszymi wnioskami polskiego rządu. Jesteśmy po pierwszych posiedzeniach Komitetów Monitorujących – wyjaśnił członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.

Poznaliśmy także pierwsze harmonogramy konkursów z nowej perspektywy 2021 – 2027 przedstawiła dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim, Sylwia Pędzińska

Nie wszystkim jednak obecny podział się podoba. Część środków tak jak w poprzedniej perspektywie będzie dzielona dla partnerstw. Od kilku tygodni prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki walczy o więcej środków dla swojego ZIT-u. Niestety nie przyjmuje argumentów, że nie ma szansy na taki podział środków z uwagi na inny podział pieniędzy i priorytetów w tej perspektywie.

Chciałbym wrzucić państwu tutaj taką łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. W ostatniej perspektywie Zielona Góra otrzymała 58 milionów euro na ZIT, czyli 309 euro na każdego mieszkańca. W kolejnej zarząd zaproponował nam 184 euro. Jeśli środków jest więcej to dlaczego mam dostać połowę środków, jaką miałem do tej pory? Chyba że chce się budować pałac marszałkowski i na to brakuje pieniędzy. Apeluję, aby każdy samorząd miał po 300 euro na mieszkańca – wskazywał podczas swojej prezentacji prezydent Janusz Kubicki.

Na ripostę nie trzeba było długo czekać. Najpierw wszystkie kwestie związane z budżetem województwa wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak, a następnie członek zarządu Marcin Jabłoński.

Bardzo szczegółowo tłumaczyliśmy państwu, że nie możliwe jest podejście do środków europejskich jak do worka pieniędzy, z którego rozdajemy każdemu po równo po 300 euro. To jest niemożliwe. Permanentnie mówi Pan nie prawdę i pomimo naszych tłumaczeń, ośmielę się powiedzieć, że Pan zwyczajnie kłamie – wskazywał Jabłoński – Uprawia Pan jakąś prymitywną i infantylną propagandę. Są tutaj liderzy całego regionu, a Pan traktuje nas jak jakiś motłoch i liczy, że przyjmiemy te brednie, o których Pan dzisiaj mówił – dodał samorządowiec.

Za obecnym podziałek środków dla ZIT i partnerstw opowiedziała się m.in. Konwent Starostów czy większość mniejszych gmin w Lubuskiej Radzie Samorządowej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
3.8 ° C
3.9 °
1.7 °
42 %
4.3kmh
40 %
czw.
2 °
pt.
6 °
sob.
3 °
niedz.
2 °
pon.
0 °

NAJPOPULARNIEJSZE