poniedziałek, 25 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościZielona GóraNiepodległa. Samorządna.

Niepodległa. Samorządna.

Tego typu debaty są niezwykle potrzebny. W przeddzień Święta Niepodległości, parlamentarzyści, samorządowcy i naukowcy rozmawiali na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego Samorządu. Spotkanie zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Prowadzący debatę zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Mikołaja Chrzana umiejętnie zadawał pytania, często prowokując do zaskakujących odpowiedzi. Dlatego też rozmawiano jednakowo o sukcesach, ale też o porażkach lokalnej Polski.

Można mówić o wielkich inwestycjach, kamieniach milowych. Jednak gdybym miała wybrać największy sukces w samorządzie wojewódzkim to byłby to kierunek lekarski na Uniwersytet Zielonogórski. Olbrzymia praca, duże wsparcie partii politycznych Platformy Obywatelskiej, ale i Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby oddolnie stworzyć Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu – mówiła Marszałek Elżbieta Anna Polak.

Niestety dzisiaj samorządność stoi pod dużym znakiem zapytania, wskazywał Waldemar Sługocki – Poseł RP – Z pewnością sukces to samo powstanie samorządów i jego umocowanie w Konstytucji. Z jednej strony możliwość kreowania, ale też rozliczenia wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz rady gmin przed mieszkańcami z tego co udało się zrobić.

Redaktor Chrzan dopytywał jednak o kwestie, które można było zrobić lepiej? – Jestem sceptyczny co do regulacji związanej z ograniczeniem kadencyjności. Postawa wójta, burmistrza i prezydenta mogłaby być taka sama w pierwszej i drugiej kadencji, ale i w kolejnych. Dlatego to ograniczenie nie było słuszne. Uważam jednak, że powinniśmy więcej nastawić się na debatę z radnymi i obywatelami. Szukanie konsensusu. – oceniał poseł Sługocki.

Dużo mówiono również na temat Polskiego Ładu – Ten projekt jest wielkim hochsztaplerstwem, gdyż najpierw odebrano dochody własnego jednostkom samorządu terytorialnego, a oddano drobne ze słowami „a teraz się cieszcie” – nie krył parlamentarzysta.

Pytania do prelegentów mieli także uczniowie dwóch zielonogórskich liceów – V Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kieślowskiego oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. Kotarbińskiego. W debacie udział wzięli również Krystyna Sibińska – Poseł na Sejm RP, burmistrz Wschowy Konrad Antkowiak, burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula, Paweł Jagasek – Burmistrz Kożuchowa, prof. dr hab. Hanna Paluszkiewicz, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UZ oraz starosta żagański Henryk Janowicz.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
pochmurnie
12.5 ° C
15.1 °
12.4 °
83 %
1.4kmh
18 %
pon.
15 °
wt.
25 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE