sobota, 25 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraNikt nie zamierza likwidować "Medyka"

Nikt nie zamierza likwidować „Medyka”

To główny przekaz z dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim. Ponadto jak informuje wicemarszałek Łukasz Porycki nie zapadła jeszcze żadna decyzja, a przygotowana uchwała rozpoczyna proces konsultacji.

– Temat niepotrzebnie został rozdmuchany przez miejskich radnych prezydenta Janusza Kubickiego. Nikt nie zamierza likwidować szkoły. Na pewno źle rozpoczęliśmy tę debatę. Powinniśmy spotkać się z personelem i gronem pedagogicznym – to obiecuje i mam nadzieję, że dojdzie do tego w tym tygodniu. Chciałem uspokoić wszystkich, którzy robią z tego polityczną sprawę – mówił Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Sprawę faktycznie nagłośniły prezydenckie media i pracownicy Centrum Zawodowego i Ustawicznego MEDYK w Zielonej Górze. Pojawił się bowiem projekt uchwały sejmiku województwa mówiący de facto o zamiarze przekształcenia placówki poprzez zmianę jej siedziby do kompleksu uniwersyteckiego w Sulechowie. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

– Od dwóch lat mówimy o takiej potrzebie w celu zwiększenia pomieszczeń dla szpitala i wydziału lekarskiego UZ. W 2021 roku wszyscy zainteresowani oglądaliśmy budynki leżące na terenie miasta, ale żaden z nich nie został zaakceptowany przez dyrekcję Medyka. Budynek jest w świetnej lokalizacji i jest wyremontowany. Ma salę gimnastyczną i boiska. – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki. Dodatkowo jak zauważa szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej Sebastian Ciemnoczołowski – Urząd Marszałkowski wyposaży nową siedzibę na najlepszym poziomie jak to tylko możliwe.

To jednak jak zapowiadają samorządowcy jedynie argumenty, których zamierzają używać w dyskusji i rozmowie. Obecny budynek Medyka w planach Zarządu Województwa miałby służyć na potrzeby Szpitala Uniwersyteckiego oraz kierunku lekarskiego.

– Szpital Uniwersytecki dynamicznie się rozwija i potrzebujemy szeregu dodatkowych powierzchni, które będą służyły m.in. do sal dydaktycznych. Od trzech lat zgłaszamy takie potrzeby – mówił dr Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego.

Oczywiste jednak jest, że szpital potrzebuje nowych lokalizacji nie tylko na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy. W planach inwestycyjnych jest rozbudowa OIOM-u, powiększenie o kolejne łóżka oddziału zakaźnego, ale też przeniesienie pracowników administracyjnych z rozwalającego się budynku, który wybudowany w latach 70 miał służyć kilka lat, a jest użytkowany do dzisiaj.

Przeciwni przenosinom placówki są w szczególności nauczyciele, którzy nie chcą dojeżdżać 20 km i nie bardzo interesuje ich fakt, że nowa placówka będzie znajdować się w okolicach zjazdu z S3, posiada duży parking i może współpracować z lecznicą w Sulechowie. Dodatkowo na konferencji sprostowano informację, że utrzymanie nowego budynku kosztowałoby prawie cztery razy więcej niż w Zielonej Górze. – 1,5 mln zł, o których czytamy na stronach internetowych to koszt utrzymania całego kompleksu budynków UZ w Sulechowie, a nie tego, do którego miałby się przenieść Medyk. Tak samo kwota przenosin 7,5 mln zł została wzięta z kosmosu – tłumaczył wicemarszałek Porycki. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

W całej tej sprawie potrzeba jednak spokojnej dyskusji i rozmowy, którą zapowiedział poseł Sługocki. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły i zarówno szpital jak i Urząd Marszałkowski szukają innych rozwiązań. Z samego rana został wysłany wniosek do prezydenta Janusza Kubickiego o pomoc w znalezieniu budynku w zasobach miasta. Wcześniej trwały również rozmowy na temat przejęcia OHP, który znajduje się po drugiej stronie ulicy.

– Wszyscy obiecywali wsparcie szpitalowi w sprawie OHP, ale skończyło się na obietnicach. Budynek ten wskazała nam radna miejska Bożena Ronowicz. Wspólnie z nią i radnym wojewódzki Zbigniewem Kościkiem oglądaliśmy obiekt. Była dyskusja z Ministerstwem, obiecywano pomoc i nic z tego nie wyszło. O sprawie wiedział również Poseł na Sejm Marek Ast, ale nie potwierdził już później woli i chęci dalszego przejęcia budynku – tłumaczył dzisiaj prezes Działoszyński.

Jednak uczestnicy konferencji przestrzegali przed upolitycznianiem tego – Dzisiaj przeczytałem, że radny miejski Grzegorz Hryniewicz obwinia za wszystko Platformę Obywatelską. „Wszystko, co się dzieje to efekt zaniedbań PO”. Mam pytanie do Pana Hryniewicza – 49 ofiar w DPS Domu Kombatanta, czyje to są zaniedbania? Remont amfiteatru i sprawa przedszkola „ślimaczek” czyje to zaniedbania? Proszę, aby radni klubu prezydenta zajęli się swoimi sprawami – sugerował poseł Sługocki.

Na konferencji wybrzmiała jeszcze jedna kwestia odnośnie szpitala i kierunku lekarskiego. Jeżeli ma to działać i się rozwijać to musi mieć gdzie. W idealnej sytuacji Medyk, Collegium Medicum i Szpital Uniwersytecki działałyby razem w tych samych lokalizacjach. Jednak na wszystko potrzebne są pieniądze i inwestycje. Jak je realizować gdy prezydent Kubicki więcej pobiera pieniędzy z podatku od nieruchomości niż wkłada do szpitala, który przecież leży w Zielonej Górze i w szczególności dba o jego mieszkańców.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
10.1 ° C
11.4 °
7.3 °
40 %
5.9kmh
95 %
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
6 °
wt.
5 °
śr.
10 °

NAJPOPULARNIEJSZE