niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPieniądze znowu przeszkadzają, aby ulżyć pacjentom

Pieniądze znowu przeszkadzają, aby ulżyć pacjentom

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wykonują wyjątkowy zabieg. Zakładają dren, aby ściągnąć pacjentom onkologicznym płyn z jamy opłucnowej. Niestety zestawy indywidualne są drogie i nierefundowane przez NFZ.

Zabiegi są dedykowane w szczególności dla osób po chemioterapii – Są to pacjenci, którzy wymagają częstych wizyt w szpitalu, nawet co kilka dni, w celu wykonania punkcji, by odbarczyć, czyli potocznie mówiąc ściągnąć płyn. Dzięki cewnikowi, pacjenci przy użyciu specjalnego dedykowanego zestawu, mogą ten powodujący duszności płyn sami lub przy pomocy rodziny ewakuować w domu. To dla nich o wiele wygodniejsze, bo nie muszą być wielokrotnie nakłuwani i nie muszą w tym celu przyjeżdżać do szpitala – tłumaczy lek. Weronika Stojak z oddziału płucnego, która wraz z lek. Jackiem Bachorskim przeprowadziła niedawno taki właśnie zabieg.

Pierwszy taki zabieg przeprowadzono już dwa lata temu, mimo że na zachodzie Europy czy w USA takie zakładanie drenów to standard. Sam zabieg jest też bezpieczny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a pacjenci znoszą go bardzo dobrze. Od tego czasu w Zielonej Górze założono jedynie pięć takich drenów.

Założenie cewnika trwa około pół godziny. Po zabiegu tego samego dnia pacjenci mogą wracać do domu. Niewielkie szwy ściągane są po dwóch, trzech tygodniach. Do tego zabieg nie jest skomplikowany. Może go przeprowadzić pulmonolog, czy nawet lekarz internista, w warunkach podstawowej sali zabiegowej. Cewnik nie stanowi przeszkody w dalszym leczeniu onkologicznym, a nawet może je ułatwiać w tym sensie, że pozwala na swobodne planowane odbarczenia płynu bezpośrednio przed chemio lub radioterapią – mówi lek. Jacek Bachorski.

Do tej pory pacjenci onkologiczni są zmuszani do bardzo często bolesnych punkcji. Jednorazowy zestaw do ściągania płynu produkuje tylko jedna firma na świecie i jego koszt to 300 zł. Pacjentów niestety na to nie stać. Pozostają jeszcze kwestia założenia drenu, ale te szpital bierze na siebie.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
16.5 ° C
18.9 °
16.4 °
70 %
6.7kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
8 °
wt.
8 °
śr.
11 °
czw.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE