niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPierwsza sejmikowa prognoza po wyborach parlamentarnych

Pierwsza sejmikowa prognoza po wyborach parlamentarnych

Daniel Pers przygotował najnowszą prognozę do Sejmiku Województwa Lubuskiego. Jest to pierwsza analiza po wygranych przez demokratyczną opozycję wyborach parlamentarnych. Prognoza zaskakuje w szczególności drugim i trzecim miejscem.

Według analizy w województwie lubuskim wygrywa Koalicja Obywatelska zdobywając 35% poparcia. Przełożyłoby się to na 13 mandatów i niewiele brakuje do samodzielnych rządów. Przypomnijmy, że 5 lat temu partia Donalda Tuska i koalicjantów zdobyła 11 miejsc w Sejmiku.

Ciekawie wygląda miejsce drugie i trzecie. Według analityka z platformy X to właśnie Trzecia Droga wyprzedzi partię Jarosława Kaczyńskiego. Zdobywają odpowiednio 19,2% oraz 18,4%. Na kolejnych miejscach jest Lewica, która prawdopodobnie utrzyma dwa mandaty w Sejmiku.

Na kolejną kadencję załapią się również Bezpartyjni Samorządowcy, ale ich udział w mandatach spadnie o połowę. Ciekawą informacją jest również tendencja, w której to Polska 2050 zyskuje więcej głosów niż Polskie Stronnictwo Ludowe w ramach koalicji Trzeciej Drogi.

Daniel Pers w rankingach strony sprawdzamysondaze.pl zajął pierwsze miejsce wśród nie tylko prognozujących wynik, ale też sondażowni. Jego łączny błąd wyniósł jedynie 7,29% dla wszystkich partii.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE