niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPiS znowu jak kulą w płot. Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa.

PiS znowu jak kulą w płot. Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa.

Radny wojewódzki Marek Surmacz w lutym tego roku postanowił zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd województwa. Chodziło o inwestycję związaną z Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, a dokładnie jej kosztem. Prokuratura nie podzieliła jednak zdania radnego i odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

W zeznaniach radnego Marka Surmacza możemy wyczytać, że jego zdaniem pierwszy przetarg powinna wygrać „poważna firma” Strabag, która zaproponowała blisko 100 mln zł na wybudowanie obiektu. Z kolei firmę Mostostal Zabrze, która wygrała drugi przetarg, radny nazywa firmą, która w ówczesnym czasie posiadała „śmieciowe” notowania swoich akcji i była na skraju bankructwa. Trudno powiedzieć, dlaczego radny tak mocno obstawiał za „poważną firmą”, która realizuje duże inwestycje rządowe na Odrze.

Radny miał pretensje, że zarząd województwa po unieważnieniu pierwszego przetargu zmniejszył kubaturę obiektów, a swoją wiedzę czerpał z artykułu Gazety Lubuskiej.

Jak się okazało faktycznie Szpital postanowił zawęzić zakres prac w poszukiwaniu oszczędności m.in. poprzez zmniejszenie kubatury i ogłoszenie kolejnego przetargu.

Jednak pomimo zawężenia zakresu prac, liczba łóżek pediatrycznych specjalistycznych zawartych w pierwotnym projekcie inwestycji, procedowanym m.in. na ww. Komitecie Sterującym w 2016 oraz oddziałów i pododdziałów była i jest taka sama, jak dziś w otwartym już Centrum. Zatem zakres merytoryczny zadania nie uległ zmianie.

Prokuratura uznała, że przy jednym jak i drugim przetargu nie złamano prawa. Zamawiający miał prawo odwołać przetarg oraz ogłosić ponowny i nie mógł przewidzieć jakie kwoty zostaną w nim podane. Tym bardziej że wystartowały w nim inne firmy. Urząd Marszałkowski zaproponował więc uchwałę o zwiększeniu nakładów na ten cel

Na marginesie dodać wypada, co też już sygnalizowano, że uchwałę tę radni przyjęli praktycznie jednogłośnie (22 „za”, jeden wstrzymujący się), w tym za przyjęciem uchwały głosował również i Marek Surmacz – zawiadamiający – czytamy w postanowieniu Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
21.4 ° C
21.7 °
18.4 °
35 %
4.6kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE