piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPolski Ład dobija kulturę i sport?

Polski Ład dobija kulturę i sport?

Do Zielonej Góry przyjechała dzisiaj wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Chciała porozmawiać z dyrektorami lubuskich instytucji kultury i sportu. Ci nie szczędzili gorzkich słów dla Rządu PiS i pokazywali jak wiele pieniędzy będą musieli dołożyć do wysokich cen gazu i energii elektrycznej.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania nowo wybudowanego za środki unijne Centrum Kultury Kreatywnej przy również remontowanej siedzibie Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Wprawdzie otwarcie placówki ma mieć miejsce pod koniec lutego, to już teraz była okazja do obejrzenia gotowych sal. Marszałek Sejmu podzieliła się również swoimi przemyśleniami na temat Polskiego Ładu.

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska

Marszałek Kidawa-Błońska objęła również patronatem premierę „Dziadów” Adama Mickiewicza w Lubuskim Teatrze, a do Zielonej Góry przyjechała na zaproszenie Marszałek Elżbiety Anny Polak. Jednak wcześniej wysłuchała stanowiska dyrektorów instytucji kultury i sportu na temat bieżących problemów z Polskim Ładem oraz wysokich cen energii i gazu.

– Jesteśmy dumni z tego miejsca, że oddaliśmy inwestycję do użytku, ale policzyliśmy koszty użytkowania i wzrosną o 50% w stosunku do naszych planów. Już teraz oprocentowanie kredytu inwestycyjnego wzrosło dwukrotnie. – mówiła Izabela Kumor-Pilarczyk, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury i nie była odosobniona w takich spostrzeżeniach.

– W tym roku dostaliśmy „dwa strzały”. Pierwszy to inflacja. W budżecie 11 mln zł dla instytucji to jednego miliona już nie mamy. Drugi to media w tym zużycie gazu. Dostaliśmy prognozy, że cena 1 m3 z kwoty 1,99 zł będzie na 3,99 zł to dla nas dodatkowe 630 tys. zł obciążenia budżetu. Energia to koszt wyższy o 234%. Sumując, aby ośrodek przeżył ten rok to ponad 1,2 mln zł. – mówił Bogusław Sułkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Na temat Polskiego Ładu wypowiadali się również obecnie na spotkaniu Parlamentarzyści. Posłowie na Sejm RP Krystyna Sibińska, Katarzyna Osos i Waldemar Sługocki.

Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki
Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
24.2 ° C
24.5 °
21.4 °
33 %
4.1kmh
99 %
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE