poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPrezydent z wotum zaufania swoich radnych, ale czy mieszkańców?

Prezydent z wotum zaufania swoich radnych, ale czy mieszkańców?

Janusz Kubicki skacze z radości. Otrzymał wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu. Za pozytywną polityczną ocenę odpowiada koalicja prezydenckiego klubu Zielona Razem oraz Prawo i Sprawiedliwość. Nie ma się czego dziwić. Kubicki już dawno pokazał poddaństwo rządowym ławom.

Tyrada na opozycję to stały element zielonogórskiego folkloru Janusza Kubickiego. Żadna sesja Rady Miasta nie może się odbyć bez przytyków, nawiązywania do tematów marszałkowskich czy zwykłej złośliwości. Obrywa się wszystkim przeciwnikom włodarza zielonogórskiego miasta. Najczęstszy cel – Platforma Obywatelska.

Kubicki we wpisie po sesji napisał na profilu, że to nie jego zasługa, ale wszystkich mieszkańców. Niestety gdy na sesji pojawili się wyborcy, aby omówić raport o stanie miasta, to dla nich czasu nie znalazł. Najlepsi są Ci mieszkańcy, którzy biją brawo i gratulują na profilu w mediach społecznościowych. Ci, którzy mają inne zdanie, są „sterowani politycznie”. Co dokładnie zarzucają mu opozycja i mieszkańcy?

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Marcin Pabierowski nie przebiera w słowach – Już mnie nic nie zdziwi w tej radzie miasta koalicja Kubicki – PiS ma się dobrze. Mimo naszych merytorycznych uwag co do raportu o stanie miasta za rok 2021 nie było refleksji po stronie prezydenta.

Jakie największe zarzuty ma lider opozycji w RM? – Po pierwsze brak realizacji uchwały budżetowej i przekazania dotacji dla klubu Zastal. Prezydent nie wsparł tego ważnego klubu dla mieszkańców, toczył wojenkę z prezesem. Kolejna sprawa to brak strategii rozwoju miasta do roku 2023. Rok 2021 powinien przeznaczyć na prace związane z inwestycjami horyzontalnymi. Zaprojektować miasto na najbliższe 10 lat i tego niestety nie uczynił. Teraz nie wiadomo jakimi kryteriami będzie się kierował w pozyskiwaniu funduszu unijnych – dodaje Pabierowski.

Platforma Obywatelska zarzuca też Kubickiemu słabą ochronę przedsiębiorców w roku covidowym – Wskazywaliśmy, aby pozwalał zwalniać małych przedsiębiorców z podatków, aby przetrwali pandemie, niestety zastosował inną taktykę – podnosił podatki od nieruchomości i opłaty za śmieci – wymienił Pabierowski

– Fundamentalna sprawa to również przygotowanie inwestycji. Zbyt często miasto korzysta z procedury „zaprojektuj i wybuduj” co skutkuje niedoszacowaniem inwestycji. Naszym zdaniem trzeba najpierw zrobić dokumentacje, dokładny kosztorys i osobna szukać wykonawcę. To pozwala na szanowanie pieniędzy podatników i trzymanie funduszy miejskich pod kontrolą

Sztandarową już sprawą była kwestia amfiteatru. Kubicki planuje zbudować tam salę widowiskową, a historyczny obiekt został już prawie doprowadzony do ruiny. – Brak koncertów i rewitalizacji obiektu, mimo że są fundusze unijne w gminnym programie rewitalizacji. To niezrozumiała postawa prezydenta. Nie ma na to naszej zgody, aby budować salkę konferencyjną kosztem amfiteatru. Zielonogórzanie muszą jeździć do Dąbia PKS-em, aby obcować z kulturą. Obowiązek prezydenta jest dbanie o historie miasta i ocalenie amfiteatru.

Na sesji obecna była również aktywistka Agnieszka Chyrc z Lubuskiego Strajku Kobiet. – Zanim jednak zabrałam głos, obserwowałam żenujące przedstawienie. Prezydent zamiast merytorycznego sprawozdania z własnej pracy na rzecz miasta, zamieścił w raporcie stos ogólników, kilka tematycznych haseł i zero konkretów, twardych danych czy też kwot. – pisze na profilu Chyrc – Gdy zbliżał się moment dopuszczenia do głosu mieszkańców, prezydent czmychnął, by nie musieć odpowiadać na trudne pytania i spoglądać nam w oczy – dodaje.

Społeczniczka chciała zapytać m.in. o braku finansowania edukacji obywatelskiej i seksualnej czy też braku przystosowanego dla osób z niepełnosprawnościami gabinetu ginekologicznego w mieście. Mówiła również o braku finansowania in vitro czy braku wsparcia i otwartości prezydenta na głosy mieszkańców.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
28.3 ° C
28.4 °
27.9 °
32 %
2.2kmh
3 %
pon.
30 °
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE