niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Radny wojewódzki z PiS wyłudził pieniądze?

Radny wojewódzki z PiS wyłudził pieniądze?

Prokuratura bada czy radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Marek Surmacz mógł wyłudzić ponad 25 tys. z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Takie sensacyjne informacje opublikowała Wirtualna Polska.

Jak podaje ogólnopolski portal informacyjny Marek Surmacz będący obecnie zastępcą prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mógł przedstawić informację, które spowodowały naliczenie mu dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wysługi lat oraz otrzymania nienależnej mu nagrody jubileuszowej.

Sprawa dotyczy lat 2018 – 2021 kiedy polityk pełnił obowiązki zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). Dziennikarze WP Patryk Słowik oraz Szymon Jadczak poprosili o komentarz pracodawcę:

– Informujemy, że ze względu na złożone zawiadomienia do Prokuratury i Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, a tym samym toczące się postępowania w tej sprawie, GIOŚ nie może udzielić pełnej odpowiedzi w tej sprawie – odpisało biuro prasowe GIOŚ.

Cała sprawa sięga jednak lat 90. Jak podaje Wirtualna Polska „Wszystko przez jego pracę w policji. W 1977 r. Marek Surmacz wstąpił do Milicji Obywatelskiej. Służył aż do 1996 r. Wtedy został zwolniony dyscyplinarnie m.in. za prowadzenie kampanii wyborczej Hanny Gronkiewicz-Waltz w 1995 r. W ten sposób naruszył apolityczność służby.”

Jeżeli zwolnienie nastąpiło dyscyplinarnie to zgodnie z art. 80 ust. 4 Ustawy o Policji okresu tej służby nie wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z prawa pracy. Oczywiście można uznać, że radny popełnił jedynie błąd i nie zdawał sobie sprawy z tej sytuacji. Trudno jednak odnieść się wrażeniu, że polityk będący swojego czasu sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zna przepisów, na podstawie których został wydalony ze służby.

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa poprosiliśmy radnego Marka Surmacza o komentarz do sprawy przedstawionej przez Wirtualną Polskę, ten jednak odmówił nam wypowiedzi.

Marek Surmacz w rozmowie z Wirtualną Polską stwierdził, że nic nie wie o zawiadomieniu do prokuratury w jego sprawie. Według niego w momencie, kiedy jesienią zeszłego roku nastało nowe kierownictwo GIOŚ, pojawiła się opinia prawna, która wskazała, że świadczenie wypłacono mu nienależnie. I w związku z tym zwrócono się do niego o zwrot tych należności. Surmacz tłumaczy, że uznał, iż w świetle przedstawionych argumentów prawnych musi zwrócić pieniądze. I to zrobił.

W dalszej części wypowiedzi snuje domysły, że to zemsta byłych Wojskowych Służb Informacyjnych, a także politycznych przeciwników w Zjednoczonej Prawicy w tym stronników Zbigniewa Ziobry.

O sprawie zatrudnienia radnego Marka Surmacza w KRUS pisaliśmy już w grudniu na łamach wlubuskie.pl oraz Wiadomości Gorzów Wlkp. Wtedy w komentarzu dla Gazety Lubuskiej Surmacz mówił:

– Nie było zdziwienia. Jak się jest już w dyspozycji kadrowej, ma się już dobre doświadczenia i dobre oceny, to każda propozycja tego typu i jest do przyjęcia i czerpania satysfakcji z objęcia takiego stanowiska.

Źródło: Wirtualna Polska, 11.05.2022 – „Polityk PiS pobrał nienależne mu pieniądze. „To atak Ziobry, komunistów i WSI””


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie małe
22 ° C
22 °
22 °
50 %
2.6kmh
50 %
niedz.
26 °
pon.
28 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE