czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRegionalne pociągi do Wrocławia z przesiadką - województwo dolnośląskie nie chce się...

Regionalne pociągi do Wrocławia z przesiadką – województwo dolnośląskie nie chce się dogadać?

Już 10 grudnia mamy poznać nowy rozkład jazdy pociągów. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Zielonej Góry stracą dwanaście bezpośrednich połączeń z Wrocławiem. Pozostaną jedynie pociągi PKP Intercity. Polregio, dotychczasowy operator obarcza za to winą Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Nadal nie ma porozumienia pomiędzy zarządami województwa lubuskiego oraz dolnośląskiego w sprawie kursowania pociągów na trasie Zielona Góra – Wrocław. Na dzisiejsze spotkanie nie przyjechał nikt z zarządu województwa naszego południowego sąsiada. Sprawa ciągnie się od kwietnia, kiedy to Koleje Dolnośląskie (operator samorządu województwa) chciały wejść na trasę i przejąć zadania od Polregio, czyli operatora, z którym współpracuje województwo lubuskiego.

Od kwietnia tego roku prowadzimy rozmowy z zarządem województwa dolnośląskiego. Od zawsze realizuje to zadanie Polregio, ale niestety była propozycja podzielenia tego połączenia na dwie spółki. Zaproponowaliśmy 8 par pociągów, które będą obsługiwały Koleje Dolnośląskie, a 4 pary Polregio. Wypracowaliśmy takie rozwiązanie, ale nie zostało podpisane – tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej Adam Pawlik, prezes Polregio S.A.

Marszałek Marcin Jabłoński wielokrotnie próbował rozmawiać w tej sprawie z zarządem województwa dolnośląskiego, ale nie dało to żadnych rezultatów – Mam wrażenie, że co innego mówi się w kuluarach, a co innego pokazuje na zewnątrz. To działanie na szkodę mieszkańców obu województw. Apeluję do marszałka Cezarego Przybylskiego, aby przyjrzał się pracy członka zarządu Tymoteusza Myrdy, który odwołując dzisiejsze spotkanie, kazał nam umawiać się na kolejne przez sekretariat. To niepoważne na tym poziomie rozmów – dodał wyraźnie poruszony.

fot. Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

Żeby doszło do porozumienia potrzebne są zgody obu sejmików. Wydaje się, że jest to mało prawdopodobne, głównie ze względu na to, że Województwo Dolnośląskie nie chce bezpośrednio rozmawiać. Marszałek widzi jeszcze możliwość do porozumienia i apeluje o to, aby przyjąć warunki, że spółka, która do tej pory nie obsługiwała tego połączenia otrzymała 2/3 umowy.

Jeżeli samorządy nie dojdą do porozumienia, wtedy od 10 grudnia czekać będzie nas przesiadka w Głogowie, bo jedynie do tej stacji dojadą pociągi Polregio, następnie będziemy musieli przesiąść się do pojazdów Kolei Dolnośląskiej. To wcale nie oznacza, że pojedziemy na ten sam bilet, gdyż część z nich nie jest honorowana przez operatora z dolnego śląska.

Jesteśmy mocno zaskoczeni postawą przynajmniej jednego z członków Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który wysyła sprzeczne informacje. Nasza propozycja jest daleko idąca i pokazuje otwartość na współpracę – dodał członek zarządu Grzegorz Potęga. Samorządowiec deklaruje, że odpowiednie porozumienie jest gotowe i może być przegłosowane przez lubuski sejmik nawet 27 listopada, na najbliższej sesji. Spotkanie rajców z dolnego śląska planowane jest jednak dopiero na 14 grudnia. Stąd potrzebna dobra wola polityków, aby sprawę załatwić przed wejściem w życie nowego rozkładu.

Co próbuje ugrać członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda? Na początku obecnego roku zapowiadał już całkowite przejęcie trasy przez Koleje Dolnośląskie. Sugeruje, że ich tabor jest nowszy oraz ma dużo mniej odwołanych połączeń niż Polregio. Najwyraźniej postanowił zrobić to za pomocą całkowitego zakazu wjazdu innych spółek na wojewódzkie tory niż porozumienia między województwami. W tle może być również konflikt polityczny, gdyż sam T. Myrda należy do Bezpartyjnych Samorządowców, a Ci stracili ostatnio klub w sejmiku województwa lubuskiego.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
15 ° C
15.6 °
14.4 °
40 %
4kmh
100 %
czw.
21 °
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
25 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE