poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSportowcy uciekają z miasta? Radni mają pomysł.

Sportowcy uciekają z miasta? Radni mają pomysł.

Po kilku miesiącach leżenia w „zamrażarce” uchwała dotycząca stypendiów sportowych ma być rozpatrywana na najbliższej Sesji Rady Miasta. Radni Platformy Obywatelskiej dzisiaj ją zaprezentowali.

– Warto wspierać sport kwalifikowany, sport dzieci i młodzieży. Nasza uchwała definiuje kto otrzyma to stypendium, ale katalog jest bardzo szeroki. To dokument wyczekiwany też przez rodziców i trenerów, który da możliwość motywowania i nagradzania – mówił szef klubu radnych Marcin Pabierowski.

W uchwale miejscy rajcy proponują stypendia trwające 10 miesięcy i wynoszące 250 zł na miesiąc. Na całe zadanie chcą przeznaczyć 75 tys. zł co pokazuje, że wsparcie otrzyma 30 młodych sportowców.

– To jednak tylko propozycja, jesteśmy za większą pomocą dla uczniów naszych szkół osiągających sukcesy. Uchwała to również olbrzymia praca. Została złożona już w październiku, ale były potrzebne, aż cztery opinie prezydenta i zmiany, które na bieżąco wprowadzaliśmy. Liczymy na to, że 1 marca historia tej uchwały zakończy się pozytywnie – przewidywał radny Adam Urbaniak.

Radni odnieśli się również do ostatniej polityki prezydenta Janusza Kubickiego dotyczącej spraw sportowych. Krytykowali nieprzygotowanie delegacji, która w Ministerstwie Sportu rozmawiała na temat stadionu piłkarskiego – Poza tym, że stadion ma mieć 15 000 miejsc na trybunach i kosztować 100 mln zł nic więcej nie wiemy. Jeżeli takie jest podejście do kluczowych inwestycji w tematyce sportu to nie dziwi mnie niechęć prezydenta do naszej uchwały i wkładanie jej do „zamrażarki”. Nie dziwi również brak wsparcia dla koszykówki, która cały czas nie otrzymuje środków z miasta – wymieniał radny Sławomir Kotylak.

Okazuje się, że to nie pierwszy raz, gdy uchwała nie jest procedowana na Sesji Rady i zamykana jest w tzw. „zamrażarce”. Radny Dariusz Legutowski przywoływał uchwałę z 2020 roku, gdy na osiedlu Jędrzychów miał powstać parking nieopodal boiska. Do dnia dzisiejszego nie została rozpatrzona.

Uchwała ma mieć również aspekt związujący sportowców z Zieloną Górą. Radni przypominali przykłady zawodników, którzy opuścili nasze miasto. Najnowsza to sprawa Jakuba Skierki, pływaka, uczestnika Igrzysk Olimpijskich, który z powodów finansowych opuścił Towarzystwo Pływackie Zielona Góra na rzecz klubu z Kartuz.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-2.6 ° C
1.2 °
-2.6 °
92 %
2.2kmh
100 %
pon.
11 °
wt.
10 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE