sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSzansa dla lubuskiej psychiatrii dziecięcej

Szansa dla lubuskiej psychiatrii dziecięcej

Dane są zatrważające, według statystyk w regionie lubuskim wskaźnik ilości psychiatrów wynosi 0,16 na 10 000 dzieci i młodzieży. To najgorszy wynik w Polsce. Samorząd wojewódzki chce to jednak zmienić. Pojawiły się dodatkowe środki na warsztaty i pracę u podstaw dla najmłodszych oraz wyczekiwane środki na kształcenie lekarzy.

W przestrzeni publicznej informacje zaczynają się powoli przebijać, ale jeszcze za mało. W naszym województwie od kilku lat wspieramy psychiatrię dzieci i młodzieży. Jako region lubuski mamy niestety bardzo niski wskaźnik specjalistów w zakresie psychiatrii, a średnia ich wieku jest bardzo wysoka. Musimy wspierać specjalizację, bo nie ma innego wyjścia, by pozyskać lekarzy, którzy tak bardzo są nam potrzebni – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na dzisiejszej konferencji prasowej.

Temat jest niezwykle wrażliwy i pokazuje skutki braku wyspecjalizowanej kadry. Jak pokazują policyjne statystyki z 2022 r. Liczba samobójstw dzieci i młodzieży wzrosła o 150 proc. Centrum w Zaborze przyjmuje najwięcej dzieci po próbach samobójczych.

Urząd Marszałkowski podpisał dzisiaj dwie umowy. Pierwsza to dodatek do pensji dla lekarzy, którzy zdecydują się na pięcioletnią specjalizację. Wyrównanie będzie wynosić 2500 zł.

Mam nadzieję, że dzięki tej pomocy pani marszałek, urzędu marszałkowskiego, będziemy w stanie lepiej pomagać dzieciom. Wzrost liczby prób samobójczych, depresji wynikających z tego, jak szkoła została pokierowana podczas pandemii, jest naprawdę spory. Kolejki mamy w tej chwili trzykrotnie większe niż wcześniej – przyznaje Andrzej Żywień, dyrektor SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze.

Kolejna umowa, która została podpisana to warsztaty profilaktyczne, które poprowadzi fundacja „Nie Widać Po Mnie” z Warszawy. – Będziemy rozmawiać także o wyzwaniach współczesnego świata, budowaniu własnej tożsamości, cyberprzemocy, uzależnieniach behawioralnych, zaburzeniach depresyjnych czy lękowych. Będziemy przygotowywać także kadrę pedagogiczną, aby mogła wspierać dzieci i młodzież. Mamy wytypowanych 41 szkół i w tych szkołach mamy przeprowadzić warsztaty – wyjaśniła Urszula Szybowicz, prezeska fundacji.

Warsztaty są elementem większego projektu opiewającego na ponad 12 mln zł, który zostanie przedłużony do końca 2023 roku z uwagi na trwający w ostatnich latach COVID.

– Działamy w Zielonej Górze. Jest tutaj poradnia otwarta dla wszystkich dzieci. Zakładamy, że w ramach projektu obejmiemy skoordynowaną opieką psychiatryczną 2600 dzieci, młodzieży oraz ich rodzin i opiekunów – łącznie ponad 3 tysiące osób – dodała marszałek Elżbieta Anna Polak.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.6 ° C
5.6 °
5.1 °
95 %
4kmh
100 %
sob.
6 °
niedz.
8 °
pon.
8 °
wt.
11 °
śr.
5 °

NAJPOPULARNIEJSZE