czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraTrwa Lubuski Kongres Zdrowia. Jutro okrągły stół

Trwa Lubuski Kongres Zdrowia. Jutro okrągły stół

W nowej sali Centrum Kreatywnej Kultury w Zielonej Górze rozpoczął się dzisiaj Lubuski Kongres Zdrowia. Kwestie medyczne to oczko w głowie marszałek Elżbiety Anny Polak. Włodarz województwa szykuje nową strategię oraz zaprasza do okrągłego stołu.

Priorytetem dla władz wojewódzkich jest Lubuski Program Ochrony Zdrowia 2030. To strategia wyznaczająca priorytety dla wojewódzkiej medycyny, ale też programów profilaktycznych i inwestycji.

– W regionie lubuskim wszyscy wiedzą, ale też cała Polska, że naszym priorytetem jest zdrowie. Przygotowaliśmy nową strategię na podstawie ewaluacji poprzedniej. Mamy misję oraz wyznaczyliśmy sobie cele operacyjne i rozpisaliśmy na zadania inwestycyjne. Dzisiaj będzie pierwsza prezentacja. Ma poprawić dostępność do leczenia, ale też jakość leczenia. Musimy wskazać rządowi i parlamentarzystom co trzeba zrobić natychmiast. – mówiła na konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Diagnoza strategii pokazuje, w jakim punkcie jesteśmy i przed jakimi wyzwaniami stoimy. Po pierwsze, należy sprostać takim wyzwaniom jak demografia: starzenie się społeczeństwa, migracje ludności, zmniejszenie liczby mieszkańców w wieku produkcyjnym. Po drugie, musimy przygotować się na kolejne fale pandemii, czyli działania w zakresie epidemiologii – zwiększona liczba zachorowań i zgonów na nowotwory oraz inne choroby cywilizacyjne. Po trzecie, kadra medyczna, a dokładnie deficyt specjalistycznej kadry medycznej oraz brak gwarancji zastępowalności pokoleniowej lekarzy. I na koniec finansowanie, czyli zbyt niski poziom finansowania świadczeń zdrowotnych w stosunku do potrzeb.

Wymieniono również najważniejsze zadania do realizacji, są to przede wszystkim drugie urządzenie PET, które znajdzie swoje miejsce w Zielonej Górze, Uniwersyteckie Centrum Naukowo-Badawcze wraz ze zintegrowanym ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych. Centrum Telemedycyny, modernizacja energetyczna Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. czy budowa nowego pawilonu w Lubuskim Centrum Ortopedii w Świebodzinie.

Podczas pierwszego dnia Kongresu wysłuchaliśmy również analizy pocovidowej Marka Wójcika – eksperta ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich – Będzie ogromny popyt na świadczenia opieki zdrowotnej, „wygłodniali” pacjenci będą szturmowali ambulatoryjną opieką specjalistyczną jak i lecznictwo szpitalne oraz rehabilitację. Na to nakłada się jeszcze sytuacja z naszymi nowymi mieszkańcami z Ukrainy, których sporo w Polsce jest i pewnie zostanie w Polsce na dłużej – mówił.

Na dobre europejskie praktyki wskazywał Poseł do Parlamentu Europejskiego Bartosz Arłukowicz, który był przewodniczącym specjalnej komisji ds. walki z rakiem. – W czasie prac komisji eksperci udowodnili, że jeśli skutecznie wprowadzilibyśmy profilaktykę i wczesną diagnozę, moglibyśmy zapobiec 40 proc. nowotworów. Czyli na dziesięciu chorych, czterech z nich by nie zachorowało – przekonywał europoseł Arłukowicz.

Dużo nadziei dała też jego wypowiedź na temat szczepionek. – Ekspert z firmy, która produkowała szczepionkę na COVID-19 w toku bardzo ożywionej dyskusji powiedział, że bardzo przyspieszyły badania nad szczepionką na raka. Mamy deklarację, która jest zawarta w raporcie z komisji, że w ciągu trzech do pięciu lat w Europie pojawią się pierwsze szczepionki na określony typ raka. To jest niewiarygodnie ważna informacja, bo może zmienić globalne, cywilizacyjne podejście do raka – tłumaczył.

fot. Marek Pych

Jednak żeby osiągnąć wszystkie cele zapisane w strategii, potrzebna jest współpraca. Z jednej strony to wsparcie od rządu RP i Narodowego Funduszu Zdrowia. Z drugiej poukładanie się z władzami miejskimi w Zielonej Górze. Wielokrotnie pisaliśmy już o utrudnianiu działań Szpitala Uniwersyteckiego przez prezydenta Janusza Kubickiego czy to w przypadku ujemnego salda wsparcia, czy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dlatego też marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza do okrągłego stołu i porozmawiania o potrzebach jedynej lecznicy w Zielonej Górze. Dyskusja ma być poświęcona oddziałom klinicznym, ale też działaniom uniwersyteckim. Na spotkanie zaproszono lekarzy, specjalistów, ale też samorządowców i polityków. Debata została zainspirowana przez klub Bezpartyjni Samorządowcy. Na chwilę obecną prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że nie będzie mógł wziąć udziału. Marszałek liczy jednak, że przyśle kogoś ze swoich zastępców odpowiedzialnych za zdrowie.

Okrągły Stół już w czwartek (21 kwietnia) o godz. 11.00

fot. Marek Pych

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
15 ° C
15.6 °
14.4 °
40 %
4kmh
100 %
czw.
21 °
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
25 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE