niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZ lotniska w Babimoście będą wynoszone rakiety?

Z lotniska w Babimoście będą wynoszone rakiety?

Brzmi to trochę jak żart, albo scenariusz science-fiction, ale okazuje się, że jest na to duża szansa. Od razu uprzedzamy nie chodzi o pionowe starty rakiet, ale o nowoczesną technologię wynoszenia rakiet poziomo za pomocą specjalnego samolotu. Rewelacje potwierdził prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Samorząd Województwa Lubuskiego od dekady realizuje strategię rozwoju województwa i nowoczesnych technologii. Od kilku lat współpracujemy też z Polską Akademią Nauk w kontekście budowy Parku Technologii Kosmicznych. Chcemy, aby ten ośrodek był liderem w kwestii realizacji technologii kosmicznych i satelitarnych – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zarząd województwa już teraz myśli o zarządzaniu Parkiem Technologii Kosmicznych, który zostanie ukończony w pierwszej połowie przyszłego roku. Dlatego szuka też nowych partnerów. O niezwykle ambitnych projektach i niezwykłych korzyściach nie tylko dla regionu, ale i dla Polski rozmawiano z prof. Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dzisiaj przeprowadziliśmy bardzo konstruktywne rozmowy. Technologie kosmiczne od dawna goszczą w naszym życiu. Korzystamy z telewizji satelitarnej czy odbiornikach GPS. Kosmos to nie tylko przedmiot marzeń, ale stał się miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Dzisiaj małe firmy mogą pączkować z instytucji naukowych i realizować technologie kosmiczne i np. budować satelity. To rozwój, który nazywa się New Space lub Space 4.0. – mówił prof. Wrochna.

Podkreślał, że województwo lubuskie wykorzystuje swoje szanse umieszczając w regionie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, ale też budując właśnie Park Technologii Kosmicznych. Rozmowy okazały się bardzo szczegółowe i mowa była o konkretnych projektach. Z pewnością Lubuskie zostanie zaproszone we wrześniu na Międzynarodowy Kongres Astronautyczny do Paryża na stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej. To jednak nie wszystko.

Dzisiaj z Polski nie możemy wynosić satelity w tradycyjny sposób, czyli poprzez rakiety pionowego startu. Podpisaliśmy w marcu tego roku list intencyjny z firmą Virgin Orbit, która posiada nową technologię wynoszenia rakiet poziomo podczepionych do samolotu. Widzimy tutaj możliwość dla lotniska w Babimoście, który ma wiele zalet do takiego przedsięwzięcia – deklarował szef Polskiej Agencji Kosmicznej. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

loty w kosmos
fot. Lubuskie.pl

Polska byłaby pierwszym krajem w Unii Europejskiej, która skorzystałaby z tej technologii i mogłaby w końcu samodzielnie umieszczać satelity na orbicie. Lotnisko jednak wymagałoby doinwestowania, gdyż obecnie pas startowy ma długość 2500 metrów, a powinien posiadać 3200 metrów. Na to jednak środki powinny znaleźć się ze środków rządowych lub własnych województwa.

Prowadzone są rozmowy o wsparciu rządowym i z pewnością będziemy o tym mówili na najbliższych konferencjach. Mogę jednak powiedzieć, że jest przychylność odpowiednich ministerstw dla środków zarezerwowanych dla kosmosu dla lubuskiego. Liczę, że ten projekt to już jedynie kwestia dogadania szczegółów pomiędzy województwem a Polską Agencją Kosmiczną. – mówił Poseł na Sejm RP Bogusław Wontor.

Zarząd jednak podchodzi kompleksowo do wielu działań. Inwestycje w kosmos traktuje jako inwestycje w gospodarkę i innowacyjność. Mówił o tym członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Jest to jednocześnie wsparcie dla lotniska, które ostatnio zwiększa ilość swoich destynacji. Potwierdził również, że lotnisko będzie niedługo rozbudowane.

film: Virgin Orbit

To nie jedyne tematy, o których rozmawiano. Jest również szansa na umiejscowienie w województwie lubuskim Centrum Zapobiegania Kryzysom z wykorzystaniem właśnie technologii kosmicznych. To pomysł Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale jeszcze bez konkretnej koncepcji. Jej polski odpowiednik chce zatem przedstawić swój własny pomysł i rozpocząć lobbowanie, aby tego typu placówka umiejscowiona była w naszym regionie. Prof. Grzegorz Wrochna dla przykładu podał informacje o pożarach dla strażaków przekazywanych prosto z satelity.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE