czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZnamy szczegóły umowy Zastalu z miastem... i województwem

Znamy szczegóły umowy Zastalu z miastem… i województwem

Doszło do przełomu. To można powiedzieć wprost. Tak samo, że do tego przełomu doprowadził swoja determinacją Klub Kibica Zastal. Janusz Jasiński i prezydent Janusz Kubicki spotkali się, aby porozmawiać o problemach koszykarskiego klubu. Obecni byli również wicemarszałek Łukasz Porycki oraz członek zarząd Grzegorz Potęga. Znamy szczegóły umowy pomiędzy wszystkimi podmiotami.

Streszczając zatem to, co najważniejsze i czego byliśmy świadkami – należy wskazać, że doszło do ustalenia głównych założeń mających na celu ratowanie klubu. Założenia te zakładają, że Zastal dalej będzie funkcjonował w ramach aktualnej spółki, ze wsparciem ze strony Miasta Zielona Góra oraz Urzędu Marszałkowskiego – czytamy we wpisie Klubu Kibica Zastal.

Wlubuskie.pl poznało szczegóły tej umowy. Rozpisano je na dwa kroki:

Krok 1: Dokapitalizowanie klubu kwotą po 1 mln zł przez Województwo Lubuskie oraz Miasto Zielona Góra. W ten sposób klub uzyska płynność finansową, która pozwoli mu realizować bieżącą działalność, a samorząd wojewódzki – jako udziałowiec – będzie miał realny wpływ na funkcjonowanie klubu i kontrolę jego budżetu.

Krok 2: Systemowe wsparcie klubu przez kolejne pięć lat na następujących zasadach:

  • Województwo Lubuskie będzie wspierać klub kwotą 1 mln zł;
  • Miasto Zielona Gór będzie wspierać klub kwotą 2 mln zł;
  • Wpływy od sponsora tytularnego będą na poziomie 1-1,5 mln zł;
  • Wpływy z biletów – około 1 mln zł;
  • Wpływy od sponsorów – około 1 mln zł.

Działanie to pozwoli klubowi na coroczne zbudowanie budżetu na poziomie około 6,5 mln zł, z czego 5 mln zł zostanie przeznaczone na działalność sportową, a 1,5 mln zł będzie przeznaczane na systematyczne zmniejszanie zobowiązań. Samorząd Województwa Lubuskiego wyraża wolę wyłonienia audytora, który zbada sytuację finansową klubu.

Trzeba przyznać, że to bardzo dobre rozwiązania dla wszystkich problemów, które słyszeliśmy w ostatnich dniach. Pozwala utrzymać jednakowo Zastal w Orlen Basket Lidze (było ryzyko, że nie można zbyć licencji w trakcie sezonu) oraz kontynuować kontrakty zawodnicze.

Biorący udział w spotkaniu Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa cieszy się z wypracowanego porozumienia: – Mamy na stole propozycję bardzo sensowną i odpowiedzialną. Kluczową sprawą jest odbudowa renomy i wiarygodności Zastalu, tak by nie było wątpliwości, że klub będzie funkcjonował. Poza tym to bardzo ważne jest powołanie Rady Nadzorczej mającej realny wpływ na Sportową Spółkę Akcyjną Grono, która zarządza ekstraligowym klubem od ponad 20 lat. A w przedstawionej propozycji każda ze stron będzie tam właściwie reprezentowana – mówi w rozmowie z nami.

Lubuskie Centrum Informacyjne zdobyło również komentarz przedstawiciela Klubu Kibica – – To była dosyć dobra, merytoryczna, konstruktywna rozmowa. Nikt nikomu pistoletu do głowy nie przystawiał, nikt nikogo nie zmuszał. Jest jakaś doza braku zaufania ze strony miasta. Myślę, że pewnie miasto i klub nie ufają sobie do końca. Ale uczestnicy spotkania zobowiązują się do pójścia w tym kierunku, żeby spółka Grono wystawiła głowę ponad wodę – komentuje Zbigniew Kędzierzyński

Zarząd Województwa Lubuskiego czeka na oficjalne pismo od właściciela spółki Grono SSA Janusza Jasińskiego (właściciela drużyny) akceptujące te działania. Gwarancje finansowe to fundament istnienia i rozwoju klubu. Należy jednak również dążyć do odbudowania i wzmocnienia renomy klubu.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
7.4 ° C
7.4 °
7.4 °
64 %
3.5kmh
4 %
czw.
10 °
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
13 °
pon.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE