piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZmiany w testach na koronawirusa

Zmiany w testach na koronawirusa

Nie działają już punkty mobilne, w których można było wykonać wymaz w kierunku Covid-19, zmieniły się zasady odwiedzin i przyjęć do szpitala. Wszystko w związku z wytycznymi wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zasady obowiązują w całej Polsce od 1. kwietnia. To oznacza, że nie zrobimy już wymazu w kierunku Covid-19 w mobilnym punkcie, który działał np. przy ulicy Czartoryskiego w Gorzowie. Nie można już także uzyskać skierowanie na test online, korzystając z oficjalnej strony rządowej (pacjent.gov.pl). Od tej chwili skierowanie takie może wystawić lekarz rodzinny podczas osobistej wizyty.

Zmiany dotyczą także planowych przyjęć na oddziały szpitalne. Do tej pory pacjenci mający wyznaczony termin musieli wcześniej zgłosić się do lecznicy, aby wykonać test PCR. Teraz nie ma już takiej konieczności. W dniu przyjęcia personel Izby Przyjęć lub personel oddziału przeprowadza wywiad pod kątem zakażenia Covid -19, czyli pyta m.in. o to czy pacjentowi towarzyszą objawy związane z koronawirusem lub czy w ciągu ostatnich 14 dni miał kontakt z zakażonym. W przypadku stwierdzenia objawów to lekarz oddziału decyduje czy pacjentowi należy wykonać test czy zmienić termin przyjęcia do szpitala. Wyjątkiem od tych zasad są pacjenci Kliniki Hematologii, Onkologii i Radioterapii – tutaj wszystkie osoby przyjmowane na oddział mają wykonywane testy antygenowe.

Kolejne zmiany obejmują zasady odwiedzić chorych. Decyzję o tym czy ktoś może wejść na oddział w celu odwiedzin podejmuje każdorazowo ordynator lub lekarz dyżurny na podstawie przeprowadzonej rozmowy. W tym celu przed wejściem na oddział należy zgłosić się do personelu szpitala. Odwiedziny odbywają się tylko w godzinach od 15:00 do 19:00 i nie mogą trwać dłużej niż 15 minut. U chorego może przebywać maksymalnie jedna osoba, odpowiednio zabezpieczona, tj. mająca maseczkę chirurgiczną i zdezynfekowane ręce. W przypadku pacjentów, których stan znacznie się pogorszył dopuszczalny jest bezpośredni kontakt i zdjęcie maseczki (którą trzeba ponownie założyć po odejściu od łóżka).

Pacjenci przyjmowani do gorzowskiego szpitala z powodu zakażenia koronawirusem będą leczeni na oddziale covidowym przy ulicy Dekerta.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
24.4 ° C
24.4 °
24.4 °
47 %
1.8kmh
96 %
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE