niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZnamy nominacje do tegorocznych Lubuskich Wawrzynów!

Znamy nominacje do tegorocznych Lubuskich Wawrzynów!

Wielkimi krokami zbliża się największa literacka impreza w naszym regionie! Już 1 marca odbędzie się Gala Lubuskich Wawrzynów 2023, podczas której poznamy zwycięzców w pięciu kategoriach. Po raz kolejny w jednej z nich o wygranej zdecydowali czytelnicy. Kto powalczy o statuetki?

Lubuskie Wawrzyny sprawiają radość lubuskim czytelnikom i pisarzom od 1994 roku. To właśnie wtedy odbył się pierwszy konkurs, w którym wyłoniono najlepszego regionalnego autora książki wydanej w tym konkretnym okresie. Na początku nagrody przyznawano w tylko dwóch kategoriach – poezji i prozy. Przez lata konkurs rozwijał się i zaczęto zauważać kolejne publikacje, które nie mieściły się w tych kategoriach.

Stąd też po 30 latach nagrody dla lubuskich pisarzy i pisarek są wręczane w aż pięciu kategoriach, w tym w głosowaniu czytelników, które odbywa się online. W tym roku w głosowaniu wzięło udział prawie 3600 czytelników, którzy musieli wybrać jedną z 59 zgłoszonych książek. Oprócz tego nagrody zostaną wręczone w kategoriach: Lubuski Wawrzyn Literacki – Proza, Lubuski Wawrzyn Literacki – Poezja, Lubuski Wawrzyn Naukowy oraz Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy Lubuskich Wawrzynów ogłosili listę nominowanych w poszczególnych kategoriach. Oto oni:

Lubuski Wawrzyn Literacki – Proza

Czesław Markiewicz – „Przeklęta Europa”,
Danuta Szulczyńska-Miłosz – „Pomiędzy”,
Mariusz Wilk – „Procidana”.

Lubuski Wawrzyn Literacki – Poezja

Konrad Krakowiak – „Już czas”,
Konrad Wojtyła – „Scherzofrenia”,
Marian Ziomkowski – „Owad w sieci”.

Lubuski Wawrzyn Naukowy

Gabriela Augustyniak-Żmuda – „Biografie językowe przesiedleńców ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej mieszkających w regionie lubuskim”,
Grzegorz Biszczanik – „Zielona Góra od kuchni: restauracje przedwojennego miasta = Cusine of Zielona Góra: restaurants of the pre-war city”,
Emilia Kledzik – „Perspektywa poety: cyganologia Jerzego Ficowskiego”.

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski

Zbigniew Borek,
Mateusz Pojnar,
Elżbieta Wozowczyk-Leszko.

Wszystkich zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy podczas Gali Lubuskich Wawrzynów 2023, która odbędzie się w piątek, 1 marca, o godzinie 18:00 w Sali im. Janusza Koniusza w Bibliotece Norwida.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE