środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra30 autorów i autorek „29 podejrzanych”

30 autorów i autorek „29 podejrzanych”

To już trzecia książka studencka wydana przez Oficynę Wydawniczą UZ, która została zrealizowana w ramach zajęć twórcze pisanie na zielonogórskiej uczelni. Studenci i studentki opowiedzieli o swojej pracy podczas spotkania autorskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej.

30 autorów i jeden kryminał pt. „29 podejrzanych”. To końcowy efekt prac zaliczeniowych obecnych studentów i studentek II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Książka powstała w ramach zajęć twórcze pisanie prowadzonych przez prof. Monikę Kaczor.

Powieść kryminalna napisana przez przyszłych dziennikarzy opowiada o nich samych w wymyślonej fabule. 29 z nich występuje w książce pod własnym imieniem i nazwiskiem, opisując swoje wspomnienia i przemyślenia dotyczące dziewczyny z roku – Laury. Na początku dowiadujemy się, że jej ciało zostało znalezione na terenie uczelni, a podejrzanymi w sprawie są właśnie autorzy książki.

Każdy ze studentów napisał swój własny rozdział o przesłuchaniu na komisariacie w wyżej wymienionej sprawie. Studenci skorzystali z pomocy byłej policjantki, aby dokładniej opisać wizyty na posterunku policji. Później rozdziały zostały złożone w jedną powieść, liczącą blisko 300 stron. Głównym pytaniem, które towarzyszy podczas czytania, jest „Kto zabił Laurę?”.

W trakcie spotkania autorskiego studenci i studentki opowiedzieli o tym, jak zrodził się pomysł na fabułę książki. Okazało się, że wahali się pomiędzy napisanie kryminału a horroru, zdecydowali się jednak na pierwszą opcję. Wybór imienia głównej bohaterki odbył się poprzez głosowanie, tutaj warunek był tylko jeden – imię nie mogło być imieniem żadnej osoby z grupy. Po wstępnych ustaleniach powstał portret Laury, który miał za zadanie pomóc autorom w napisaniu spójnej książki.

Akcja powieści dzieje się w Zielonej Górze. Z opisów powstałych za sprawą studentów czytelnicy mogą poznać nasze miasto od zupełnie innej, nie znanej większości strony. Autorzy postawili na miejsca, które są często odwiedzane właśnie przez grupy studenckie. W każdym z rozdziałów autorzy zostawili cząstkę siebie. Część z nich po wydaniu książki zastanawia się nad swoją przyszłością właśnie w tym kierunku, pisarstwa.

Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z fragmentami powieści autorów. W Bibliotece Uniwersyteckiej była obecna aktorka Lubuskiego Teatru Anna Stasiak, która przeczytała kilka ciekawszych momentów książki, aby przybliżyć fabułę kryminału.

Warto zaznaczyć, że jest to już trzecia taka inicjatywa studentów i prof. Kaczor. Pierwsza książka pt. „Piętnaście czarnych sukienek” została wydana w 2021 roku, druga pt. „W lutrze snów” w 2022 roku. Tradycję wydawania książek fabularnych pisanych przez studentów zapoczątkowali tegoroczni absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
1.7 ° C
1.7 °
1.7 °
95 %
1.9kmh
63 %
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
3 °
sob.
2 °
niedz.
4 °

NAJPOPULARNIEJSZE