wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólAkcja Czysta Odra zakończona. Ile zebrano śmieci?

Akcja Czysta Odra zakończona. Ile zebrano śmieci?

11 maja to „Ogólnopolski Dzień bez śmiecenia” i jest to doskonały moment, aby podsumować „Akcję Czysta Odra”, która po raz drugi była organizowana na blisko 830 km rzeki. Ile zebrano śmieci?

W ciągu 10 dni od 28 kwietnia do 7 maja usunięto z Odry i jej dopływów ponad 145 ton odpadów. W całej akcji udział wzięło ponad 20 tys. wolontariuszy. Większość to jednorazowe opakowania: plastikowe i szklane butelki i aluminiowe puszki, opakowania po alkoholach („małpki”, jednorazowe butelki po piwie).

Na brzegach rzek i w jej nurcie wyławiano także: opony, odpady samochodowe, śmieci poremontowe (meble) i budowlane (mnóstwo styropianu), kable, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (monitory, lodówki itd.), ubrania. Były też nietypowe odpady: hulajnogi elektryczne, rowery, a nawet worek z grosikami. W akcję zaangażowało się ponad 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec

Nie tylko Odra tonie w śmieciach. Wszystkie rzeki, lasy, plaże, Bałtyk pełne są jednorazowych opakowań. Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 180 kg odpadów opakowaniowych (Eurostat 2020), z czego średnio 20–30% to opakowania po napojach – mówi Dominik Dobrowolski, współorganizator akcji i podróżnik i społecznik – Jako konsumenci tylko w Polsce przynosimy ze sklepów ponad 5 mln ton opakowań rocznie. Według danych Eurostatu do recyklingu w 2020 r. trafiło 55,5% odpadów, czyli nieco ponad połowa z nich. W Polce do recyklingu trafia 30% odpadów, a reszta… . Reszta ląduje na składowiskach, w spalarniach lub w środowisku, w rzekach, w Bałtyku – dodaje.

Akcję Czysta Odra 2023 była zarządzana przez regionalnych koordynatorów. Odcinek lubuski był zarządzany przez Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne sp. z o.o.

Lubuszanie również byli niezwykle aktywni. Zebraliśmy 24 ekipy na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Wiele grup po raz kolejny przystąpiło do akcji, ale pojawiły się także nowe grupy, które pierwszy raz zaangażowały się w sprzątanie rzeki. W akcji wzięły udział m.in. PTTK Krosno Odrz., liczne grupy szkolne i przedszkolne, MKS Tęcza, PZW Gubin, Wiedźmy z Kolska, Skarpa Gostchorze, a także grupy nieformalne – mówi koordynator Wojciech KliszewskiNiecodzienny był zapewne udział grupy nurków z Berlina, która sprzątała jezioro w Łagowie.

Pomimo że grupy zgłaszały, że nad brzegiem Odry śmieci jest mniej niż w zeszłym roku to i tak nadal zdążały się miejsca, gdzie odpadów było naprawdę dużo. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie Odrzańskim, która sprzątała te okolice w niespełna godzinę uzbierał 120 kg odpadów. – Jest to dla mnie niezrozumiałe. Są tacy co wolą taszczyć śmieci nad brzeg rzeki niż przynieść do krośnieńskiego PSZOK gdzie odpady można przecież oddać za darmo – zauważa W.Kliszewski.

Akcja była organizowana już drugi raz przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego przy wsparciu banku Credit Agricole i spółki leasingowej EFL.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
23.8 ° C
23.8 °
20.6 °
67 %
3.4kmh
85 %
wt.
27 °
śr.
27 °
czw.
27 °
pt.
28 °
sob.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE