czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraAlert IMGW. W Lubuskiem silny wiatr

Alert IMGW. W Lubuskiem silny wiatr

Mieszkańcy m.in. województwa lubuskiego otrzymali wczoraj alert RCB dotyczący możliwości wystąpienia silnego wiatru. Prognozy przewidują, że taka sytuacja będzie utrzymywać się dziś (24 stycznia) oraz jutro. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

Alert o silnym wietrze II stopnia otrzymali m.in. mieszkańcy województwa lubuskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego i zachodniopomorskiego. Silny wiatr pojawi się także na części województwa dolnośląskiego, np. we Wrocławiu.

W związku z tym do mieszkańców zostały wysłane alerty ostrzegawcze. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej: prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie możliwe burze z porywami wiatru do 100 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego wiatru oceniono na 90%.

Poprzez wystąpienie silnego wiatru w niektórych miejscach mogą pojawić się problemy z dostawami prądu. Warto też zabezpieczyć rzeczy na balkonach, tarasach czy ogrodach, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Pamiętajmy, że chodzi tutaj również o bezpieczeństwo innych osób. Porwane przez wiatr przedmioty, mogą spowodować wypadki z udziałami, np. samochodów.

W szczególności silny wiatr prognozowany jest na środowy wieczór (24 stycznia) oraz noc ze środy na czwartek. W tym wypadku lepiej zostać w domu i nie udawać się w piesze wycieczki. Niezalecane są także podróże m.in. rowerami, motorami oraz samochodami. Jeśli jednak będzie taka konieczność, a wiatr będzie uniemożliwiać bezpieczną jazdę, należy zatrzymać się na poboczu drogi. Ważne, aby było to miejsce daleko od drzew czy linii energetycznych.

Warto zaopatrzyć się w latarki oraz świeczki, w razie problemów z dostawą prądu. Pamiętajcie, o zabezpieczeniu wszystkich przedmiotów, które może porwać wiatr, jeśli to możliwe, najlepiej schować je do zamkniętego pomieszczenia pod dachem.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
7.4 ° C
7.4 °
7.4 °
64 %
3.5kmh
4 %
czw.
10 °
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
13 °
pon.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE