sobota, 25 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraAmfiteatr w wojewódzkiej ewidencji zabytków?

Amfiteatr w wojewódzkiej ewidencji zabytków?

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zawiadomienie o zamiarze włączenia karty ewidencyjnej zabytku do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Działanie rozpoczęło się na wniosek stowarzyszenia „My Zielonogórzanie”.

Przypomnijmy, że o sprawie informowaliśmy już w czerwcu zeszłego roku, gdy na konferencji prasowej o swoich działaniach informował Edward Markiewicz, ze stowarzyszenia „My Zielonogórzanie”:

– Działania związane z ratowaniem amfiteatru trwają dwa lata. Póki co nie przynoszą efektów, więc zaplanowaliśmy taki ruch. Brak jest słów, aby wyrazić, co ten obiekt sobą reprezentuje. Był oddany do użytku w 1973 roku i zbliża się 48 rocznica. Liczymy na to, że obiekt doczeka 50 urodzin i nie tylko. – mówił Markiewicz.

Stowarzyszenie chciało jednak wpisać obiekt do rejestru zabytków, ale Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze odmówił wszczęcia postępowania. Dlaczego? Urzędnicy powołują się tutaj na opinię Narodowego Instytut Dziedzictwa w Warszawie, aby obiekt wpisać do ewidencji wojewódzkiej zabytków, a nie do rejestru.

– Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków poprosił Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie (dalej: NID) o wydanie opinii odnośnie określenia wartości historycznych, artystycznych i naukowych Amfiteatru oraz o wskazanie czy kwalifikuje się on do objęcia ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków województwa lubuskiego bądź ujęcie w wojewódzkiej ewidencji zabytków. W odpowiedzi w dniu 10.01.2022 r. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze wpłynęła opinia z dnia 22.12.2021 r. znak: DSK.51 II.73.2021, opracowana przez Pracownię Terenową w Zielonej Górze NID, w której stwierdzono, iż Amfiteatr reprezentuje walory zabytkowe, przede wszystkim historyczne i naukowe, kwalifikujące do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz stanowi istotny element w krajobrazie kulturowym Zielonej Góry jako miejsce wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych od 2 połowy lat 30. XX w. Stanowisko konserwatorskie jest spójne z oceną NID wyrażoną w ww. opinii, że Amfiteatr kwalifikuje się do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków. W związku z powyższym podjęto działania zmierzające do ujęcia Amfiteatru
w wojewódzkiej ewidencji zabytków. – czytamy w piśmie od Pani Kamili Domagalskiej, zastępczyni Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czym różni się rejestr od ewidencji? Przede wszystkim ewidencja zabytków nie jest formą – tak jak rejestr zabytków, czy pomnik historii – lecz sposobem ochrony zabytków. Jest ona dokumentem będącym wykazem (zestawieniem) obiektów zabytkowych z terenu gminy, województwa lub kraju i sama w sobie nie stanowi podstawy prawnej do ochrony konserwatorskiej. Samo wpisanie do ewidencji niewiele daje – istotne są zapisy, które się tam znajdują.

Społecznicy mogą jednak sporo wywalczyć wprowadzeniem do samej ewidencji. Jak mówi Prawo budowlane „w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.”

Stowarzyszenie jednak odwołało się od decyzji LWKZ i pod koniec stycznia do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze wpłynęło zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Zostało przyjęte, a akta sprawy przekazane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego aktywistom tak bardzo zależy na wpisaniu do rejestru Amfiteatru? Chcą uratować obiekt przed wyburzeniem, który planuje prezydent Janusz Kubicki. Wielokrotnie wspominał również, że ratowanie Amfiteatru blokuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Prawda jednak jest zupełnie inna.

– Prezydent nie złożył wniosku o remont Amfiteatru, tylko o wybudowanie tam sali koncertowej, więc niech nie opowiada bajek, że zmienił zdanie, bo zdania nie zmienił. To jest czyste bicie piany politycznej. To wszystko bzdura. – mówił na antenie Radia Index w zeszłym tygodniu radny Janusz Rewers.

W zeszłym tygodniu na grupie w mediach społecznościowych „Ratujmy Amfiteatr” pojawiły się aktualne zdjęcia obiektu. Niestety wydaje się być mocno zaniedbany, jakby ktoś już go skreślił.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
10.1 ° C
11.4 °
7.3 °
40 %
5.9kmh
95 %
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
6 °
wt.
5 °
śr.
10 °

NAJPOPULARNIEJSZE