czwartek, 7 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościBędzie potężna wichura! Nadciąga Orkan Malik

Będzie potężna wichura! Nadciąga Orkan Malik

Jak zapowiadają synoptycy: szykuje się bardzo niebezpieczny weekend pod względem pogody. Prognozuje się wyjątkowo silny wiatr, który w porywach może osiągać prędkość od 100 do 115 km/h, a nad morzem nawet do 130 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla prawie całej Polski (wyjątkiem jest północna część województwa zachodnipomorskiego i pomorskiego, gdzie sytuacja ma być na tyle groźna, ze wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia). Wszystko dlatego, że przez Polskę przemieszcza się aktywny układ niskiego ciśnienia, który został sklasyfikowany jako orkan Malik. Synoptycy przewidują potężne uderzenie tego układu już dzisiaj w nocy.

W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę w województwie lubuskim wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 115 km/h. To może być jedna z najsilniejszych wichur jakie nawiedziły Polskę w ostatnich latach. Dodatkowo trzeba się nastawić na to, ze pojawią się gwałtowne burze z piorunami.

– Istnieje także prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej. Podczas burz możliwe są opady krupy śnieżnej, deszczu, deszczu ze śniegiem oraz drobnego gradu – informuje portal Zjawiska Meteorologiczne – Lubuskie.

Tak silny wiatr stanowi realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Może łamać gałęzie, a nawet powalać całe drzewa. Linie energetyczne mogą zostać pozrywane, dlatego trzeba się liczyć z chwilowymi przerwami w dostawie prądu.

Wiatr ma przybierać na sile dzisiaj od godziny 20:00. Warto wiec wcześniej odpowiednio się na to przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim należy usunąć z parapetów, balkonów, tarasów, itp. wszystkie wolnostojące przedmioty, które mogą zostać porwane przez wichurę. Jeśli chodzi o samochody to w miarę możliwości dobrze jest zaparkować w garażu, jeśli natomiast nie ma takiej możliwości to należy pamiętać, by nie parkować pod drzewami, szyldami czy słupami trakcji energetycznej. Trzeba zamknąć okna i drzwi, a w razie potrzeby dodatkowo je zabezpieczyć. Warto też przygotować sobie latarki z zapasem baterii na wypadek braku prądu. Nie wolno zapominać także o zwierzętach – trzeba zapewnić im bezpieczeństwo, głównie tym, które przebywają na dworze.

Gdy wichura już się pojawi lepiej zostać w domu, a gdy dopadnie nas poza domem należy jak najszybciej poszukać bezpiecznego schronienia. Gdy sytuacja będzie tego wymagać powinno się wyłączyć gaz i elektryczność. Jadąc samochodem nie wolno zatrzymywać się w pobliżu drzew czy trakcji energetycznych. Trzeba także bardzo uważać wyjeżdżając z osłoniętej srogi na otwartą przestrzeń, bo istnieje wtedy ryzyko zdmuchnięcia. W miarę możliwości należy również unikać korzystania z wind, bo w przypadku przerwy w dostawie prądu istnieje zagrożenie utknięcia.

Mieszkańcy, bądźcie bardzo ostrożni. W przypadku zagrożenia należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Sytuację pogodową i nowe ostrzeżenia meteorologiczne można na bieżąco śledzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: www.imgw.pl.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
-0.1 ° C
-0.1 °
-0.1 °
82 %
0.9kmh
100 %
czw.
0 °
pt.
0 °
sob.
2 °
niedz.
5 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE