piątek, 2 grudnia, 2022
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Będzie dramat - zapowiada prezes gorzowskiego szpitala

Będzie dramat – zapowiada prezes gorzowskiego szpitala

Wszystko ze względu na ogromne podwyżki cen gazu i energii elektrycznej. Według nowych stawek szpital musi zapłacić ok. 6 mln 400 tysięcy złotych za gaz i 2,5 mln złotych za energię elektryczną. To może się odbić na pacjentach.

Szpitale w Polsce znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Lecznica z Gorzowa na podstawie nowego kontraktu z dostawcami mediów, będzie musiała zapłacić ogromne kwoty za dostawę gazu oraz prądu. To oznacza, że wzrosną ogólne koszty zabezpieczenia zdrowotnego pacjenta, czyli całej opieki. Jak szacują władze szpitala będzie to podwyżka o około 20-30%, a już w tej chwili kwoty te oscylują w granicach 100 milionów złotych. Chodzi tu między innymi o leki, środki ochrony osobistej, serwis urządzeń medycznych, wszelkiego rodzaju gwarancje, itp. Koszty wzrosły, a przychody pozostały bez zmian, bo NFZ nie wspiera szpitali dodatkowymi środkami.

– Funkcjonowanie szpitala stanie się bardzo drogie, szpitale będą musiały ograniczyć inwestycje, a jakość leczenia może być niższa, bo trzeba będzie niektóre wydatki zmniejszać. Czeka nas bardzo trudny czas – przyznał Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiego szpitala.

Kilka dni temu władze placówki otrzymały informacje, że płatność za media zostaje zawieszona do końca roku, ale na tę chwilę niewiele to zmienia.

– To oznacza tylko tyle, że mamy odłożoną w czasie decyzję na okoliczność rzeczywistych kosztów energii. Rząd nie podejmuje żadnych decyzji w zakresie transformacji energetycznej. Rząd uważa, że ktoś kiedyś zrobi to inaczej. Tak nie można – powiedział Jerzy Ostrouch, prezes szpitala w Gorzowie.

Ratunkiem dla szpitali, w tym tego z Gorzowa, byłoby podniesienie cen procedur co zwiększyłoby przychody placówek. Ta decyzja należy jednak do rządu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
3 ° C
3 °
1.6 °
72 %
1.3kmh
100 %
pt.
3 °
sob.
1 °
niedz.
3 °
pon.
4 °
wt.
4 °

NAJPOPULARNIEJSZE