poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Biała sobota w szpitalu. Skorzystaj z darmowych badań

Biała sobota w szpitalu. Skorzystaj z darmowych badań

Gorzowska lecznica zaprasza wszystkie dorosłe osoby do wzięcia udziału w kolejnej Białej Sobocie. Tym razem jej hasło brzmi: „Lipidy pod kontrolą” i to właśnie w tym kierunku wykonywane będą bezpłatne badania. Nie trzeba się wcześniej rejestrować, wystarczy przyjść do szpitalnego laboratorium.

Specjaliści będą czekać na mieszkańców już jutro, czyli w sobotę (10.12). Każdy kto tego dnia zgłosi się do punktu pobrań przy ulicy Dekerta w Gorzowie będzie miał wykonany tzw. lipidogram (profil lipidowy). Na tej podstawie będzie można określić jaki jest obecny stan gospodarki lipidowej i zaburzenia metaboliczne u pacjenta, a co za tym idzie wskazać ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic i powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak np. udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego.

W ramach diagnostyki sprawdzony zostanie cholesterol całkowity, HDL, LDL wyliczany oraz trójglicerydy. W tym celu konieczne będzie pobranie krwi. Zgłaszając się na badanie nie trzeba być na czczo – takie są wytyczne Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Kontrola poziomu lipidów jest niezwykle ważna w kontekście zdrowia, dlatego każdy kto ma możliwość powinien skorzystać z badania.

– Nieprawidłowy poziom lipidów, wraz z nałogiem palenia tytoniu, cukrzycą typu drugiego, nadciśnieniem tętniczym, nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i niewystarczającą aktywnością fizyczną oraz nadwagą należą do głównych czynników ryzyka miażdżycy i jej powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu i choroba tętnic obwodowych – mówi Marta Mackiewicz-Polska z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej gorzowskiego szpitala.

Biała Sobota rozpocznie się jutro o godzinie 11:00. Każdy kto chce się przepadać w kierunku lipidów powinien zgłosić się do nowego punktu pobrań (ul. Dekerta 1, za szlabanem kawałek prosto, potem w prawo przy szpitalnej kuchni) najpóźniej do godziny 14:00.

„Uwaga, badanie wykona każdy – nawet po zakończeniu akcji – pod warunkiem, że do 14.00 zdąży wydrukować bilet z automatu” informują pracownicy szpitala.

Wyniki będzie można sprawdzić tego samego dnia internetowo na swoim koncie pacjenta. Szczegóły: www.szpital.gorzow.pl.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
2.9 ° C
2.9 °
2.9 °
92 %
2kmh
81 %
pon.
10 °
wt.
8 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE