czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Czy szkoły zrezygnują z ocen?

Czy szkoły zrezygnują z ocen?

We wtorek (07.06) odbędzie się wojewódzka debata pod nazwą „Weź mnie doceń, a nie oceń”, w której wezmą udział m.in. nauczyciele, rodzice, dyrektorzy czy nawet sami uczniowie.

Sama debata jest jednym z elementów projektu „:Szkoła bez ocen” realizowanego w partnerstwie z Gminą Bergen w Norwegii oraz z Onetem. Chodzi o to, by zainicjować dyskusje o ocenach szkolnych, by zacząć mówić publicznie o tym jaki negatywny wpływ mają one na motywację i skuteczność procesu uczenia się. Inicjatorzy chcą jednocześnie wskazać inne rozwiązania, które pozwolą nauczycielom i pedagogom na osiągnięcie celów edukacyjnych.

Ogólnie przeprowadzonych będzie szesnaście wojewódzkich debat, jedna z nich już jutro odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim. Zaplanowano ją w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża. Do projektu zgłosiły się cztery gorzowskie szkoły podstawowe: nr 6, nr 9, nr 10 i nr 20.

Inspiracją w projekcie jest system oceniania stosowany w Norwegii. Tam większy nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne niż teoretyczne, z tego względu prowadzone są zajęcia m.in. z szycia, gotowania czy prac stolarskich (bez podziału na płeć). Jeśli chodzi o oceny to wystawiane są one dopiero od ósmej klasy, ale złe stopnie nie powodują, że dziecko nie otrzymuje awansu do klasy wyżej, nie ma czegoś takiego jak powtarzanie roku. Jeśli uczeń nie poradził sobie np. z matematyką to w przyszłym roku ma szansę nadrobić zaległości uczęszczając na zajęcia z danego przedmiotu do klasy niżej. I w drugą stronę: uczeń szczególnie uzdolniony może chodzić na zajęcia do klasy wyżej. Edukacja w Norwegii skupia się też na rozwijaniu samodzielności i kreatywności, dzieci przygotowują prezentacje, referaty, uczą się sztuki retoryki, negocjacji i umiejętności wyrażania własnego zdania.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
99 %
0.9kmh
100 %
czw.
20 °
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
23 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE