poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Drzewa w Parku Kopernika muszą zostać wymienione

Drzewa w Parku Kopernika muszą zostać wymienione

Urząd Miasta z Gorzowa dał wykonawcy nasadzeń dwa tygodnie na odniesienie się do kwestii obumarcia grabów pospolitych, które zostały zasadzone jeszcze w 2020 roku. W innym wypadku sprawa trafi do sądu.

W ostatnim czasie urzędnicy oraz ekspert z dziedziny dendrologii przeprowadzili ocenę obumierających drzew znajdujących się w Parku Kopernika. Jak się okazało rośliny są posadzone za głęboko.

Z opinii dendrologicznej sporządzonej przez zewnętrznego eksperta wynika również, że korzenie drzew były źle szkółkowane, nie posiadały prawie w ogóle korzeni włośnikowych, które odpowiadają za prawidłowy pobór wody i składników odżywczych przez drzewo. Dodatkowo w korzeniach drzew stwierdzono brak pozostałości hydrożelu, a brak wpisów w dzienniku budowy o podlewaniu świadczy, że te czynności nie były wykonywane – informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy z gorzowskiego magistratu.

Wszystko rozpoczęło się pod koniec 2020 roku kiedy to firma przeprowadzająca nasadzenia wymieniła 30 sztuk grabów pospolitych, które obumarły. Na ich miejsce pojawiły się więc nowe drzewa, a wykonawca był odpowiedzialny za ich roczne utrzymanie, przyjęcie się i prawidłowy rozwój. Jak informują gorzowscy urzędnicy: te czynności nie zostały wykonane, dlatego kolejne rośliny zaczęły obumierać.

W związku z tą sytuacją urzędnicy zwrócili się do wykonawcy o wyjaśnienie sytuacji. Ten tłumaczył, że jest na etapie przeprowadzania odpowiedniej ekspertyzy, ale pierwsze wnioski są takie, że miejsce nie jest odpowiednie do rozwoju drzew. Ostatecznie też żadne dokumenty do urzędu nie trafiły.

– Grunt w parku jest na tyle bogaty w składniki odżywcze, że takie drzewa w dobrej kondycji powinny bez problemów przyjąć się w tym miejscu. Ze sporządzonej oceny urzędu wynika, że materiał był wadliwy i to była bezpośrednia przyczyna obumarcia drzew – dodaje Wiesław Ciepiela.

Do wykonawcy trafiło więc pismo mówiące o tym, że do 30.10.2022 roku drzewa mają zostać wymienione. Wykonawca ma też 14 dni na ustosunkowanie się do sytuacji i przestawienie planu działania. W innym wypadku sprawa trafi do sądu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
19.7 ° C
19.7 °
19.7 °
77 %
4.3kmh
100 %
pon.
20 °
wt.
26 °
śr.
23 °
czw.
23 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE