poniedziałek, 27 marca, 2023

Fontanna jak nowa!

Zakończyły się prace związane renowacją fontanny Pauckscha znajdującej się na Starym Rynku w Gorzowie. Rzeźba zyskała nowy blask i została już uruchomiona.

Renowacja fontanny była konieczna, ponieważ ostatnie takie prace przeprowadzono około dziesięciu lat temu. Tym razem zarówno rzeźba jak i niecka zostały dokładnie oczyszczone, usunięto zalegające tam warstwy zapraw i zabrudzeń powstałych w miarę upływu czasu. Nie ma też już spękań i ubytków, które zostały naprawione i wypełnione.

Teraz mieszkańcy mogą więc podziwiać fontannę w pełnej okazałości. Przypomnijmy: przedstawia ona duży, kamienny słup, na którym stoi kobieta trzymająca dwa wiadra. U jej stóp znajdują się figury trojga dzieci, a całość ma oczywiście znaczenie symboliczne. Chłopiec z młotem i z kołem to nawiązanie do przemysłu, dziewczynka z wędką symbolizuje rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem żeglugę.

Renowacja fontanny odbywała się pod okiem konserwatora zabytków, mimo, że sama rzeźba nie jest oryginałem, a jedynie rekonstrukcją. Pierwotna figura, wybudowana 1897 roku została zniszczona w czasie II wojny światowej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
4.9 ° C
4.9 °
4.9 °
38 %
0.5kmh
80 %
pon.
5 °
wt.
5 °
śr.
6 °
czw.
15 °
pt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE