Jak zawsze podczas dni świątecznych wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte. To oznacza, że w przypadku pojawienia się gorączki, duszącego kaszlu lub innych nieprzyjemnych objawów nie przyjmie nas lekarz rodzinny w ramach NFZ. Co wtedy robić?
Wielkanoc już dosłownie za parę dni dlatego warto wiedzieć co zrobić w razie nagłej choroby lub pogorszenia samopoczucia. W tym przypadku problem może się pojawić w poniedziałek, ponieważ sama Wielkanoc wypada w niedzielę, a w tym dniu i tak wszystkie przychodnie są zamknięte.
Gdzie uzyskać pomoc w przypadku grypy lub przeziębienia?
Jeśli objawy choroby są intensywne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie warto zwrócić się wtedy po pomoc do lekarza. Niezwłocznie należy też reagować w przypadku pojawienia się niepokojących objawów u dzieci, które gorzej radzą sobie z różnego rodzaju infekcjami niż dorośli. Gdy pojawi się wysoka gorączka (przekraczająca 39 stopni), której nie możemy w ząden sposób zbić należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
W okresie świątecznym, zarówno w sobotę, w niedzielę jak i w poniedziałek, tradycyjnie działać będą gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Aby się do nich dostać należy przejść przez Izbę Przyjęć gorzowskiego szpitala przy Dekerta (pod wiatą dla karetek).
Kiedy do gabinetu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy na SOR?
W przypadku nagłego zachorowania, gdy zawiodły domowe sposoby leczenia i środki dostępne bez recepty można się udać do gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Chodzi o sytuacje związane ze stanem nie zagrażającym życiu lub zdrowiu.
„Nie zgłaszamy się tu po przedłużenie recepty na leki przyjmowane stale ani po przedłużenie L4” czytamy na stronie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Jeśli natomiast sytuacja jest poważniejsza, a dolegliwości wydają się stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia wtedy niezwłocznie należy się udać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Tutaj zgłaszamy się z ostrym bólem brzucha, ostrym bólem w klatce piersiowej, w przypadku zaburzeń świadomości, mowy lub z nagłymi urazami bądź ranami.
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)