wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Gorzów narażony na ptasią grypę!

Gorzów narażony na ptasią grypę!

Na terenie powiatu gorzowskiego wykryto ognisko wirusa ptasie grypy (HPAI). W związku z tym Wojewoda Lubuski zdecydował o określeniu miasta Gorzowa jako „szczególnie narażonego na wystąpienie choroby w gospodarstwach”. Co to oznacza dla mieszkańców?

Ptasia grypa to wysoce zjadliwa choroba zakaźna, występująca przede wszystkim u ptactwa, chociaż zdarzyły się także przypadki u ludzi. Najgroźniejszym szczepem tego wirusa jest H5N1, którego po raz pierwszy stwierdzono w Hongkongu w 1997 roku.

Teraz wirus ptasie grypy pojawił się w powiecie gorzowskim, dlatego wszystkie gospodarstwa zajmujące się hodowlą ptaków w tym rejonie zostały objęte nowymi wytycznymi.

To oznacza, że drób oraz inne ptaki hodowlane musza być trzymane, karmione oraz pojone w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach. Chodzi o to, by ptaki te nie miały styczności z ptactwem dzikim mogącym roznosić groźnego wirusa.

Nakaz ten dotyczy zarówno samych mieszkańców jak i wszystkie osoby przyjezdne.

A dlaczego wirus ptasie grypy jest tak niebezpieczny? Wirus co prawda rzadko pojawia się u ludzi, ale zdarzały się takie przypadki, dlatego w okresie zagrożenia ptasią grypą należy zwrócić szczególną uwagę na niepokojące objawy, takie jak: gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, stawów, biegunka, wymioty, a nawet zapalenie spojówek. To wszystko może prowadzić także do ostrego zapalenia płuc, dlatego w razie wątpliwości co do choroby należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Przede wszystkim wirus dotyka jednak ptactwo. Uaktywnia się od 3 do 5 dni po zarażeniu i często prowadzi do padnięcia. Na to narażone są głównie kury, indyki, perliczki, bażanty czy przepiórki. Jak rozpoznać ptasią grypę? Do głównych objawów w przypadku ptactwa należą: depresja, brak apetytu, miękkie skorupy jaj, nerwowość, biegunka, zasinienie o brzęk grzebienia oraz korali, a także trudności z oddychaniem.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie małe
5.3 ° C
5.3 °
5.3 °
58 %
3.5kmh
38 %
wt.
5 °
śr.
9 °
czw.
7 °
pt.
8 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE