poniedziałek, 27 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Gorzowskie fontanny zyskają nowy blask

Gorzowskie fontanny zyskają nowy blask

Dwie miejskie fontanny zostaną poddane renowacji i konserwacji. Rozpoczęły się już prace związane z odnowieniem fontanny Pauckscha znajdującej się na Starym Rynku, a już wkrótce ruszą roboty przy wodotrysku w Parku Kopernika.

Zabytkowa fontanna Pauckscha ma zostać skrupulatnie oczyszczona – dotyczy to zarówno rzeźb jak i samej niecki, z której dodatkowo mają zostać usunięte warstwy zapraw i zabrudzeń. Zlikwidowane mają też zostać ubytki i spękania, które pojawiły się w miarę upływu czasu i użytkowania fontanny. Same roboty odbywają się pod nadzorem konserwatorskim i mają potrwać do czerwca tego roku. To już kolejny raz kiedy fachowcy wzięli się za odnowienie fontanny. Gruntowny remont przechodziła też dziesięć lat temu kiedy to likwidowana znajdujące się pod nią toalety. Koszt prac to około 120 tysięcy złotych.

Gorzów / Facebook.com

Sama fontanna Pauckscha została uruchomiona w 1897 roku, a jej budowę ufundował Hermann Paucksch. Przedstawia ona kamienny słup, na którym stoi kobieta trzymająca w rękach dwa wiadra. Postać ma symbolizować pracowitość i siłę mieszkańców. U stóp kobiety znajdują się figurki trojga dzieci: chłopca z młotem i kołem (symbol przemysłu)., dziewczynkę wędką (symbol rybołówstwa) oraz dziewczynkę z siecią i statkiem, który płynie u podnóża kamiennego słupa (symbol żeglugi). Całość ma też nawiązywać do znajdującej się w pobliżu rzeki Warty i wskazywać na jej życiodajne walory. Obecna rzeźba to jednak rekonstrukcja oryginału, który podczas II wojny światowej został całkowicie zniszczony przez Niemców.

Nowy blask zyska również inna znajdująca się w Gorzowie fontanna, a mianowicie ta mieszcząca się w Parku Kopernika. Teren wokół niej został już ogrodzony i wykonawca może przystępować prac. A do zrobienia jest sporo. Zaplanowano bowiem rozbiórkę istniejącej nawierzchni wokół fontanny i położenie nowej z kostki brukowej (kostki szare jasne i czarne), remont niecki fontanny i wymianę 24 betonowych tryskaczy położonych dookoła fontanny na nowe wykonane z prefabrykowanego betonu. Dodatkowo wyremontowany ma zostać murek okalający nieckę fontanny oraz oczyszczone zostaną tzw. „grzybki” znajdujące się w centralnej części fontanny.

UM Gorzów, wizualizacja

Prace, którymi zajmuje się firma z Rawicza, mają potrwać trzy miesiące. Ich koszt to ponad 676 tys. zł


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
4.9 ° C
4.9 °
4.9 °
38 %
0.5kmh
80 %
pon.
5 °
wt.
5 °
śr.
6 °
czw.
15 °
pt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE