czwartek, 7 grudnia, 2023

Grypa atakuje dzieci!

Lekarze informują o coraz większej ilości przypadków zachorowania na grypę, głównie wśród dzieci. Warto więc uważać na siebie i w miarę możliwości unikać dużych skupisk ludzi.

Do szpitala w Gorzowie trafiło już kilkoro dzieci zakażonych wirusem grypy, co potwierdził u nich test PCR. Również lekarze rodzinni informują, że w ostatnim czasie coraz więcej jest dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym z objawami grypy.

Grypa to poważne zakażenie dróg oddechowych, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. W Polsce najwięcej zachorowań przypada na miesiące zimowe, ale ze względu na zmiany klimatu ta tendencja nieco się zmienia. Do najbardziej powszechnych objawów grypy można zaliczyć gorączkę, katar, kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśni, uczucie osłabienia, a u dzieci dodatkowo pojawia się ból brzucha, wymioty i biegunka. Gorączka u dzieci charakteryzuje się też tym, że trudno zbić ją lekami przeciwgorączkowymi, które albo nie działają w ogóle albo działają jedynie na krótko.

W przypadku podejrzenia za chorowania na grypę u dziecka należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Należy pamiętać, że dzieci poniżej 5. roku życia są bardziej narażone na powikłania pogrypowe, czyli m.in. na ostre wtórne zapalenie płuc, zapalenie oskrzelików, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśni, sepsę czy niewydolność wielonarządową.

Oprócz leków, które przepisze lekarz warto pamiętać o tym, żeby pić dużo wody i odpoczywać. A w miarę możliwości spróbować wcześniej nie dopuścić do zakażenia wirusem. Jak to zrobić?

– Przede wszystkim należy teraz unikać dużych skupisk ludzi, nie zabierać dzieci do galerii handlowych czy na sale zabaw – przestrzega dr Tomasz Szatkowski, szef pediatrii w gorzowskim szpitalu.

Trzeba także pamiętać o odpowiedniej higienie, czyli między innymi o częstym myciu rąk.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
-0.1 ° C
-0.1 °
-0.1 °
82 %
0.9kmh
100 %
czw.
0 °
pt.
0 °
sob.
2 °
niedz.
5 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE