piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp."Jeżeli nie będzie kontraktu to trzeba wymienić tę władzę bez serca" -...

„Jeżeli nie będzie kontraktu to trzeba wymienić tę władzę bez serca” – szpital uruchamia kardiochirurgię

To był niezwykle ważny dzień dla Gorzowa i całej ochrony zdrowia w województwie. Na przekór wszystkim, którzy nie wspierali tego projektu ogłoszono uruchomienie oddziału kardiochirurgi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Dalej są jednak tacy, którzy negują działania władz szpitala.

Szpital gorzowski próbuje utworzyć kardiochirurgię nie mając do niej standardów. (…) Niestety fakty mówią o tym, że nie spełnia wymogów i nie może być otwarta kardiochirurgia z publicznych pieniędzy. W związku z nową ustawą o jakości i bezpieczeństwie szpital będzie miał dodatkowe trudności w autoryzacji i akredytacji do umowy na świadczenia medyczne, które będzie chciał zakontraktować – wyrokowała na konferencji prasowej Posłanka na Sejm RP Elżbieta Płonka z PiS.

Niestety parlamentarzystka nie była obecna godzinę później na prezentacji oddziału, który już 2 marca zostanie otwarty, niestety jeszcze bez kontraktu. Piękne sale, nowoczesny sprzęt i przygotowana oraz doskonała kadra tak można w kilku słowach podsumować prezentację zorganizowaną przez szpital w Wojewódzkiej Bibliotece.

Ten szpital musiał walczyć od początku o wszystko: o oddłużenie, o radioterapię, hematologię, bazę pogotowia lotniczego, kolejne oddziały, kolejne kontrakty, nawet o PET-a czy robota Da Vinci. Konsultanci wojewódzcy, wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie ochrony zdrowia, wydawać by się mogło fachowcy, twierdzili, że się nie da, że to jest niepotrzebne – mówiła podczas prezentacji marszałek Elżbieta Anna Polak.

Włodarz województwa liczy jednak na to, że w ciągu kilku miesięcy znajdą się pieniądze na kontrakt z NFZ – Nie wyobrażam sobie, że będzie inaczej. Jesienią są wybory. Mam więc nadzieję, że jeżeli do tego czasu kontraktu nie będzie to trzeba wymienić tę władzę bez serca – dodała.

fot: Paweł Wańczko / Lubuskie.pl

Oddziałem pokieruje dr n. med. Seweryn Grudniewicz, któremu będzie towarzyszył zespół złożony m.in. z kardiochirurgów, perfuzjonistów (specjalistów obsługujących płucoserce w czasie zabiegów na otwartym sercu) i pielęgniarek anestezjologicznych. Część zespołu została zaprezentowana na spotkaniu w Wojewódzkiej Bibliotece. Mieliśmy również okazję obejrzeć film gdzie kadra oprowadza nas po oddziale:

 – Jesteście bohaterami naszego zdarzenia. To w wyniku waszych działań, waszej aktywności, nieustępliwości, która niejednokrotnie powodowała, że dostawaliśmy dodatkowego bodźca, że nie należy ulegać. Bez was, bez waszej determinacji, nie stworzylibyśmy tego. To wy daliście nam tę moc, która powodowała, że mieliśmy odwagę formułować żądania w stosunku do tych, którzy nie widzą konieczności otwarcia kardiochirurgii, którzy nie jak Temida, ale jak ślepiec, człowiek bez empatii, nie otwierają się na argumenty ludzi, którzy oczekują właściwej opieki kardiologicznej i kardiochirurgicznej w tej części województwa i całym województwie lubuskim — mówił prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch, dziękując za wsparcie działań.

Pod petycją o utworzenie oddziału podpisało się 12 000 osób. Te działania zauważyły również władze miejskie. Wiceprezydent Gorzowa ds. społecznych Małgorzata Domagała ogłosiła, że na najbliższej sesji Rady Miasta prezydent Jacek Wójcicki przedstawi radnym Gorzowa propozycję wsparcia kardiochirurgii w kwocie 1 mln zł. Do tej decyzji przychylił się również Przewodniczący Rady, Jan Kaczanowski.

To niejedyne środki, które otrzymał gorzowski szpital. Marszałek województwa wręczyła symboliczny czek na 14,5 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa, a pomysłodawcą ich przekazania była sejmikowa Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych.

Władze szpitala apelują o pomoc i wsparcie oraz wywieranie nacisku na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem wojewoda lubuski Władysław Dajczak uważa, że „manipuluje się danymi w sposób, aby wzbudzić strach i lęk wśród mieszkańców. Wmawia się, że ludzie będą umierać na choroby serca co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Jednocześnie podkreślał, że zgodnie z wojewódzkim planem transformacji obowiązującym do 2026 r. ustalonym przez Ministra Zdrowia, który jest efektem wielu debat 13-osobowej komisji projekt stworzenia kardiochirurgii w Gorzowie nie uzyskał akceptacji tego forum.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
26.6 ° C
26.6 °
26.6 °
45 %
0.9kmh
99 %
pt.
27 °
sob.
25 °
niedz.
27 °
pon.
25 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE