poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Kilka drzew znad Kłodawki nie zostanie wyciętych. Planowane są nowe nasadzenia

Kilka drzew znad Kłodawki nie zostanie wyciętych. Planowane są nowe nasadzenia

Jest odpowiedź Urzędu Miasta w sprawie interpelacji dotyczącej planowanego wycięcia 43 drzew zlokalizowanych nad Kłodawką na odcinku od ul. Borowskiego do ulicy Roosvelta. Według wstępnych informacji siedem z tych drzew ma pozostać na miejscu. Być może pojawią się też nowe.

Na skutek petycji, która trafiła do prezydenta Gorzowa urzędnicy miejscy spotkali się z przedstawicielami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wszystko po to, aby jeszcze raz omówić decyzję związaną z wycinką 43 drzew. Przypomnijmy: o wycince zdecydował Lubuski Konserwator Zabytków ze względu na zły stan zdrowia roślin, choroby i zagrożenie związane z połamaniem się i upadkiem na pobliskie trakty spacerowe i ścieżkę rowerową.

Według informacji przekazanych przez PGWWP część z tych drzew nadawała się do wycinki już w 2017 roku, a jesienią ubiegłego roku zabezpieczono na ten cel pieniądze.

Skutkiem tych rozmów było ponowne przeprowadzenie oględzin drzew tak, aby sprawdzić czy uda się pozostawić chociaż kilka z nich. W przeglądzie brali udział zarówno pracownicy urzędu jak i dendrolog, do którego wcześniej zwrócili się sami mieszkańcy. Jak się okazało większość z nich rzeczywiście jest chorych i ma osłabioną stabilność co przy załamaniu pogody stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców.

Podczas ww. przeglądu potwierdzono, że główną przesłanką jaką kierowało się PGWWP była konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa publicznego w bezpośredniej strefie ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż rzeki Kłodawki oraz przyległych skwerów z nowo powstałymi placami zabaw” czytamy w odpowiedzi UM.

Udało się jednak wytypować siedem drzew, które nie są jeszcze w tak złym stanie i nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia.

„W odniesieniu do 7 drzew (…) zasadne byłoby poddanie ich dalszej obserwacji, z jednoczesnym poddaniem wytypowanych drzew stosowanym zabiegom pielęgnacyjnym” tłumaczą urzędnicy.

W związku z tym do PGWWP wpłynął wniosek dotyczący rozważenia możliwości pozostawienia tych drzew na swoim miejscu. Miasto zapowiada też przeprowadzenie nowych nasadzeń w miejsce drzew, które ostaną wycięte tak, aby zachować dotychczasowy drzewostan.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
18.2 ° C
18.2 °
18.2 °
73 %
1.3kmh
100 %
niedz.
18 °
pon.
28 °
wt.
25 °
śr.
25 °
czw.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE