czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Kolejna studnia odkryta pod Przemysłówką!

Kolejna studnia odkryta pod Przemysłówką!

Archeolodzy pracujący pod budynkiem „Przemysłówki” poinformowali o odnalezieniu drewnianej studni, datowanej na II połowę XIII wieku! To kolejne takie odkrycie, bo w ubiegłym tygodniu znaleziono studnię ceglaną, pochodzącą prawdopodobnie z XIV-XV wieku. W sumie, pod Przemysłówką znajdują się trzy studnie z różnych okresów.

Prace związane z remontem Przemysłówki i dostosowaniem budynku do potrzeb Miejskiego Centrum Kultury musiały zostać tymczasowo przerwane. Wszystko z powodu niezwykłych archeologicznych znalezisk!

Już w ubiegłym tygodniu, we wtorek (08.11) pod skarbcem, a dokładnie pod jednym z trzech sejfów, które pozostały po znajdującym się tam wcześniej banku, archeolodzy odnaleźli ceglaną studnię z czasów średniowiecza. Pozostałości ceramiki wskazują, że znalezisko to może pochodzić z przełomu XIV i XV wieku.

Odkrycie zaskoczyło archeologów. Teraz ich zdziwienie jest zapewne jeszcze większe, ponieważ w czwartek (17.11) odnaleziono kolejną, jeszcze starszą studnię! Tym razem jest to drewniany półokrąg datowany na II połowę XIII wieku.

Średniowieczna drewniana studnia nie była wykorzystywana zbyt długo, bo materiał z którego została wykonana (czyli drewno) zaczął się rozpadać. Dlatego tuż obok wybudowano drugą, kamienną, która mogła spełniać swoją funkcję aż do czasów nowożytnych. Później została zasypana i zniszczona prawdopodobnie podczas budowy Arsenału – powiedział Paweł Kaźmierczak, zastępca kierownika Działu Archeologii i Numizmatyki Muzeum Lubuskiego.

To jednak nie koniec rewelacji, ponieważ pod warstwą ziemi, w miejscu bankowego skarbca, znajdują się pozostałości także trzeciej studni wykonanej z cegieł w czasach nowożytnych.

W związku z niezwykłym odkryciami prace przy remoncie Przemysłówki musiały zostać tymczasowo wstrzymane. Na razie nie wiadomo jeszcze jak długo miejsce będą badać archeolodzy.

Muzeum Lubuskie / Facebook.com

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
pochmurnie
11.6 ° C
11.6 °
11.6 °
32 %
2.4kmh
16 %
czw.
22 °
pt.
28 °
sob.
23 °
niedz.
23 °
pon.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE