poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Lubuscy przedsiębiorcy chcą pomóc w odbudowie Ukrainy

Lubuscy przedsiębiorcy chcą pomóc w odbudowie Ukrainy

W Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele agencji, zakładów, instytucji i przedsiębiorstw działających na terenie województwa lubuskiego. Wszystko po to, aby wspólnie wypracować plan działania i współpracy gospodarczej mającej na celu pomoc Ukrainie w odbudowie państwa.

Wojna na Ukrainie trwa od 24. lutego kiedy to kraj zaatakowały wojska rosyjskie. Mimo, że walki wciąż trwają to powoli pojawia się również temat odbudowy państwa.

– Miejscowości i cała infrastruktura są zniszczone albo zaraz będą zniszczone. Gospodarka zamarła, właściciele firm walczą na froncie. Kobiety prowadzące biznes wyjechały. To będą lata, byśmy odbili się ekonomicznie, dlatego potrzebujemy wsparcia, mamy doświadczenie we współpracy z partnerami z Polski. Są rejony, w które Ukraińcy zaczęli wracać, ale nie można mówić o odbudowie firm na tym etapie – mówił Konstantyn Makarenko, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Sumach.

Dlatego też lubuscy przedsiębiorcy, razem między innymi z Urzędem Marszałkowskim czy miastem Gorzów, planują realizować projekty gospodarcze we współpracy ze stroną ukraińską.

– Stworzyliśmy sztab pomocy gospodarczej dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Będziemy pracować w profesjonalnym gronie – przyznał Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

– Chcieliśmy skorzystać z tego, że mamy bardzo silną organizację gospodarczą tutaj w północnej części województwa, chcieliśmy otworzyć drzwi do kontaktu gospodarczego, który sfinansujemy i pomożemy w organizacji – dodał Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego.

To było pierwsze takie spotkanie przedsiębiorców, ale jak zapewniają organizatorzy: będzie ich więcej.

– W naszej ocenie wtedy będziemy skutecznie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy kiedy będziemy mieli polsko-ukraińskie partnerstwo, polskich i ukraińskich firm. Nasza Izba organizuje tego rodzaju spotkania, aby informować przedsiębiorców o sytuacji i o wyzwaniach oraz w pewnym zakresie koordynować działania – powiedział Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Według szacunków zniszczenia Ukrainy na tę chwilę sięgnęły już 600 miliardów dolarów, przy czym sama infrastruktura to starty rzędu 100 miliardów. A wojna wciąż trwa.  


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
18.2 ° C
18.2 °
18.2 °
73 %
1.3kmh
100 %
niedz.
18 °
pon.
28 °
wt.
25 °
śr.
25 °
czw.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE