niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Ludzka natura na maturze. Co było na języku polskim?

Ludzka natura na maturze. Co było na języku polskim?

Matury już się rozpoczęły! W czwartek (04.05) młodzież podeszła do języka polskiego na poziomie podstawowym, a w piątek sprawdzą swoją wiedzę z języków obcych. Jakie są pierwsze, pomaturalne wrażenia? Zapytaliśmy o to gorzowskich uczniów!

Matura z polskiego w dwóch formułach

W tym roku matura przeprowadzona została w nowej i starej formule. Nowa objęła maturzystów z liceów ogólnokształcących (jako pierwszy rocznik, który po zmianach ukończył czteroletnie liceum).

W tym przypadku egzamin trwał 240 minut i składał się z trzech części: jedna dotyczyła języka polskiego w użyciu, druga tekstu historyczno-literackiego, a ostatnia wypracowania. Tutaj będą też obowiązywać inne, nowe zasady oceniania.

Maturę w starej formie zdawali natomiast abiturienci szkół technicznych i branżowych. U nich cały egzamin trwał kolejno 180 i 170 minut.

Co pojawiło się na maturze z języka polskiego?

Licealiści zmierzyli się m.in. z tekstami dotyczącymi turystyki, fragmentami wiersza Czesława Miłosza pt. Piosenka o końcu świata”, a także z fragmentami „Pieśni IX” Jana Kochanowskiego. Oprócz tego były też fragmenty utworów Daniela Naborowskiego, Sławomira Mrożka i Adama Mickiewicza. Nie zabrakło też „Wesela” i „Przedwiośnia”.

Natomiast jeśli chodzi o wypracowanie to do wyboru były następujące tematy:

  1. Człowiek – istota pełna sprzeczności
  2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

Nieco inaczej było w przypadku matury w starej formule. Absolwenci szkół technicznych musieli przeanalizować tekst Józefa Tischnera pt. „Dialog” oraz Tomasza Kozłowskiego pt. „Od homo sapiens do homo videns”. W tym wypadku również nie zabrakło pytań dotyczących „Przedwiośnia”.

Jeśli chodzi o wypracowanie to do wyboru było:

  1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Czy nieprzyjemne prawdy lepsze są od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

„Nie było tak źle” twierdzi młodzież z Ekonomika w Gorzowie

O wrażenia po maturze z polskiego zapytaliśmy młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Obawiałem się, że będzie trochę trudniej, ale w sumie myślę, że wyszło całkiem spoko – powiedział jeden z pytanych przez nas maturzystów.

Nad niektórymi pytaniami musiałam chwilę dłużej pomyśleć, ale nie było tak źle – dodała abiturientka z Ekonomika.

Skoro z polskim maturzyści poradzili sobie całkiem nieźle to oby tak dalej! W piątek matura z języków obcych, a w poniedziałek królowa nauk, czyli matematyka.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
bezchmurnie
14.8 ° C
14.8 °
14.8 °
73 %
4.3kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
24 °
śr.
27 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE