wtorek, 5 marca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Nastanie ciemność! Ty też zgaś światło dla Ziemi

Nastanie ciemność! Ty też zgaś światło dla Ziemi

Już w sobotę (25.03) na całym świecie odbędzie się akcja pod nazwą „Godzina dla Ziemi”, do której po raz kolejny przyłącza się Gorzów. To oznacza, ze tego dni, na godzinę, wyłączone zostaną wszystkie większe iluminacje w mieście. Mieszkańcy również zachęcani są do wyłączenia świateł w domach. Po co?

„Godzina dla Ziemi” to akcja zainicjowana przez WWF – organizację działająca na rzecz ochrony środowiska, w tym zagrożonych gatunków i ważnych przyrodniczo miejsc. O tym jak ważna jest misja takich organizacji nie trzeba chyba nikomu przypominać. Środowisko, na skutek niszczycielskiej działalności człowieka, jest w coraz gorszym stanie. Zmiany klimatu stały się już faktem, co odczuwają mieszkańcy na całym świecie. Z jednej strony susze, z drugiej powodzie, upalne lata i coraz cieplejsze zimy, trzęsienia ziemi, tornada i tsunami – to scenariusz, do którego niestety musimy się już przyzwyczajać.

Dlatego tak istotne jest, aby każdy zaczął zwracać uwagę na swoje działania i nakierowywał je tak, by nie szkodzić środowisku. W końcu, jeśli chce się coś zmienić trzeba zacząć od siebie! A zmiany są konieczne, bo planeta ginie w zastraszającym tempie i ludzkości grozi widmo głodu, braku wody i biedy. Ale, nic nie jest jeszcze stracone i stanowcze działania na rzecz środowiska mogą jeszcze pomóc Ziemi się odrodzić!

Dlatego właśnie organizowane są takie akcje jak ta zaplanowana na jutro (25.03).

Od siedemnastu lat na świecie i od szesnastu w Polsce, w ostatnią sobotę marca o ustalonej porze – u nas o godz. 20.30, na jedną godzinę wyłączamy wszystkie zbędne urządzenia elektryczne. Nasze miasto przyłączy się do niej w tym roku po raz trzynasty – informują pracownicy gorzowskiego Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Punktualnie o 20.30 w Gorzowie wyłączone zostaną iluminacje świetlne na głównych miejsckicjh budowlach, takich jak kościół pw. Chrystusa Króla, Filharmonia, Dominanta, Nova Park i Askana. Wyłączony też zostanie LED przy skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Sikorskiego.

Wszystko po to, by wyrazić troskę o środowisko naszej planety. Do akcji może (a nawet powinien) przyłączyć się każdy! Wystarczy… wyłączyć światło. Na godzinę. To przecież niedługo, a wystarczy, by pokazać w ten sposób solidarność ze wszystkimi, którym los planety nie jest obojętny.

– Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF jest poświęcona walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli wymieraniem gatunków. Najnowszy raport WWF Living Planet Report mówi o tym, że w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zwierząt zmniejszyła się o 69%. Gatunki te giną m. in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny. Kluczowa dla ochrony bioróżnorodności jest ochrona obszarów cennych przyrodniczo, aby stanowiły bezpieczny dom dla zamieszkujących je zwierząt. Dlatego istnieje pilna konieczność zwiększania istniejących i tworzenia nowych obszarów chronionych – dodają pracownicy z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Przypomnijmy: nadmierne zużycie energii, w tym m.in. światła, używanie urządzeń elektrycznych, itp., wpływa niekorzystnie na klimat, dlatego w jak największym stopniu powinno się ograniczać jej zużycie. Co dobrze zrobi też portfelom, bo w obecnych czasach galopujące ceny energii niejednego potrafią „powalić na kolana”.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie małe
5.3 ° C
5.3 °
5.3 °
58 %
3.5kmh
38 %
wt.
5 °
śr.
9 °
czw.
7 °
pt.
8 °
sob.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE