poniedziałek, 25 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Nie mów do mnie jak do dziecka!

Nie mów do mnie jak do dziecka!

Na gorzowskich przystankach pojawiły się plakaty, które mają zwrócić uwagę mieszkańców na problemy z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne. To inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością w Gorzowie.

Na plakatach umieszczono hasła przypominające o podstawowych zasadach savoir-vivre wobec osób zmagających się z niepełnosprawnością. Znajomość tych zasad ma ułatwić współpracę pomiędzy ludźmi tak, aby kontakty z osobami chorymi nie budziły lęku, obaw, aby wiedzieć jak się zachować, by nikomu nie sprawić przykrości (nawet nieświadomie).

Przykładowe hasła, które znalazły się na wiatach przystankowych to między innymi:

  1. Potrzebuję więcej czasu, by coś zrozumieć. Bądź cierpliwy
  2. Nie mów do mnie jak do dziecka
  3. Po prostu mnie zauważaj, nie gap się

Sama akcja została zorganizowana z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością, który obchodzony był 5. maja.

Zasad związanych z odpowiednim zachowaniem wobec osób z niepełnosprawnością jest dużo więcej. Wiele osób nie wie jak powinno się zachować, dlatego często robi coś niewłaściwego bądź całkowicie ignoruje takie osoby. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma uczucia, a osobom chorym i tak jest dużo trudniej niż zdrowym. Dlatego warto pamiętać o kilku sprawach, dzięki którym możemy ułatwić sobie wzajemnie życie. Jakich? Na przykład takich, aby nie głaskać i nie rozpraszać psa przewodnika osoby niepełnosprawnej, nie dotykać bez pozwolenia wózka, kul czy laski, z której korzysta chory. Zimą warto zawsze dbać o odśnieżenie chodnika i podjazdu, by osoby na wózku mogły skorzystać z przejścia. Nie należy stać „nad głową” osoby na wózku, lepiej cofnąć się o dwa kroki lub po prostu usiąść. Jeśli chcemy pomóc takiej osobie dostać się do tramwaju czy autobusu najpierw powinniśmy zapytać ją jak to zrobić, by nie wyrządzić żadnej krzywdy. W rozmowie nie powinniśmy ignorować osoby chorej, powinniśmy zwracać się zarówno do jej towarzysza jak i do niej. I wreszcie: pamiętajmy, że dziecko np. z Zespołem Downa może się zdarzyć w każdej rodzinie, a niepełnosprawność nie jest żadną przeszkodą w miłości.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
18.4 ° C
18.4 °
18.4 °
69 %
1.5kmh
98 %
pon.
18 °
wt.
25 °
śr.
27 °
czw.
26 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE