wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Nowatorski zabieg na sercu w gorzowskim szpitalu

Nowatorski zabieg na sercu w gorzowskim szpitalu

Lekarze z Gorzowa przeprowadzili pierwsze zabiegi nowoczesną metodą implantacji stymulatorów serca, czyli tzw. stymulacji pęczka Hisa. Dzięki temu serce pracuje jak u zdrowego człowieka.

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów borykających się z problemami kardiochirurgicznymi i wymagającymi specjalnego leczenia. Nowa metoda polega na wszczepieniu elektrody bezpośrednio w pęczek Hisa, którzy jest częścią układu przewodzącego impulsy w sercu. Dzięki temu impuls przesyłany do serca rozchodzi się naturalną, fizjologiczną drogą nie zaburzając w ten sposób synchronicznych skurczów serca. W starej metodzie impuls umieszczany był w komorze serca i musiał iść przez cały organ.

Do niewątpliwych i głównych zalet nowej metody należy przede wszystkim to, że nie powoduje ona niewydolności serca, dlatego jest skierowana do pacjentów, który borykają się z tym schorzeniem, którzy łatwo się męczą oraz do młodych ludzi, którzy wymagają długiej stymulacji.

Kardiolodzy tłumaczą jednak, że metoda nie należy do najłatwiejszych, ponieważ obszar w którym należy umieścić elektrodę, jest bardzo niewielki i trudność zabiegu polega właśnie na znalezieniu tego miejsca oraz jego odpowiedniej stymulacji.

– Stymulację pęczku Hisa planowaliśmy wprowadzić w naszym szpitalu już dwa lata temu, jednak plany pokrzyżowała pandemia – mówi dr Roman Mycka, kierownik Oddziału Kardiologii w gorzowskim szpitalu.

Pierwsze zabiegi lekarze z Gorzowa przeprowadzili pod okiem dra Rafała Gardasa ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Wkrótce ma to być standardowa procedura leczenia w gorzowskim szpitalu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady deszczu
5.7 ° C
5.7 °
5.7 °
87 %
8.5kmh
100 %
wt.
10 °
śr.
11 °
czw.
10 °
pt.
8 °
sob.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE