piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczHonorowi dawcy krwi wyróżnieni!

Honorowi dawcy krwi wyróżnieni!

We wtorek (26.04) trzech krwiodawców otrzymało prestiżowe odznaczenia Zasłużonych dla Ochrony Zdrowia. Zostały one przyznane przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na wniosek burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza.

Odznaczenia wręczył burmistrz podczas wtorkowej Rady Miejskiej, która odbyła się w Sali narad ratusza. Otrzymali je Mirosław Filipkiewicz, Ryszard Wojniusz i Zbigniew Smejlis, którzy od lat oddają krew i działają w Polskim Czerwonym Krzyżu.

– To nowe odznaczenia, przyznawane na wniosek władz samorządowych, między innymi wójtów, burmistrzów i starostów. Dostaliśmy je jako pierwsi w powiecie – powiedział Mirosław Filipkiewicz.

Dawcą krwi może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia o wadze większej niż 50 kilogramów. Nie mogą tego robić osoby, które przebyły żółtaczkę zakaźną, zawał, udar, mają nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne, układu krażenia, układu nerwowego, endokrynnego lub cierpią na chorobę nowotworową. Krwiodawcami nie mogą być także m.in. kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Oddawanie krwi jest bardzo ważne i może uratować komuś życie. Dlaczego? Krew pełni miedzy innymi funkcję obronną, dostarcza komórkom tlen, odpowiada za transport składników odżywczych do narządów czy utrzymanie stałej temperatury ciała. Utrata większej ilości krwi stanowi zagrożenie życia i zdrowia. Ze względu na to, że nie ma obecnie żadnego produktu, który mógłby zastępować krew to jedynym ratunkiem dla osób, które ją straciły (np. w wyniku wypadku) jest przetoczenie jej od dawcy. Pamiętać należy, że grupy krwi dawcy i biorcy muszą się zgadzać.

W Międzyrzeczu krew można oddać przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze – Oddziale Terenowym w Międzyrzeczu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
zachmurzenie duże
23 ° C
23.7 °
23 °
44 %
4.6kmh
96 %
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
27 °
pon.
25 °
wt.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE