poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Oszustwo na bank! Kobieta straciła 50 tys. zł

Oszustwo na bank! Kobieta straciła 50 tys. zł

Tym razem ofiarą naciągaczy padła mieszkanka Gorzowa, która dała się nabrać na historię o wycieku danych osobowych z jej konta bankowego. Pod pretekstem rzekomej ochrony danych oszuści wyłudzili od niej prawie 50 tysięcy złotych.

Ta historia zaczyna się jak każda inna, czyli… od telefonu. Tym razem do gorzowianki zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika banku, w którym kobieta trzymała oszczędności. Rzekomy bankier poinformował, że ktoś próbował wypłacić z jej konta pieniądze i złożył wniosek o kredyt. Wszystko dlatego, że jak poinformował, doszło do wycieku danych.

W „trosce” o gotówkę rzekomi pracownicy poinformowali o kolejnych krokach. Wykonywanie instrukcji przekazywanych przez oszustów skutkowało przekazaniem za pomocą kodów blik 50 tysięcy złotych. W akcję włączył się również rzekomy funkcjonariusz policji – relacjonuje Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Historia była tym bardziej wiarygodna, że w telefonie kobiety wyświetliły się numery telefonów przypisane do banku i policji.

Pieniądze w ciągu kilku minut miały wrócić na konto gorzowianki, ale tak się oczywiście nie stało. Wtedy kobieta postanowiła oddzwonić na ostatni numer, z którego miała połączenie. Jak się okazało dodzwoniła się na infolinię jednego z banków. To tam poinformowano ją, że padła ofiarą oszustwa.

Taki atak to spoofing. Przestępcy podszywają się pod banki, instytucje, urzędy, firmy, a nawet osoby fizyczne. Wszystko po to by wyłudzić dane lub pieniądze. Cyberprzestępcy używają narzędzi, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany numer – dodaje Grzegorz Jaroszewicz.

Policjanci przestrzegają przed podobnymi telefonami. Obecnie oszuści mają coraz bardziej wyrafinowane i kreatywne sposoby działania dlatego każdy musi zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie należy przelewać żadnych pieniędzy nieznanym osobom ani przekazywać gotówki rzekomym „policjantom”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
12.2 ° C
12.2 °
12.2 °
53 %
3.3kmh
98 %
pon.
13 °
wt.
10 °
śr.
9 °
czw.
10 °
pt.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE