czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Owce koszą Gorzowskie Murawy

Owce koszą Gorzowskie Murawy

Już kolejny rok z rzędu gorzowski rezerwat przyrody opanowały owce. Mają one bardzo ważne zadanie, pełnią bowiem funkcję… ekologicznych żywych kosiarek! I pomagają w ten sposób chronić przyrodę.

Umowa o wypasie zwierząt na Gorzowskich Murawach została podpisana w 2020 roku przez Urząd Miasta i Klub Przyrodnika. Dzięki temu Klub dzierżawi teren i wypasa tam stado kilkudziesięciu owiec. A to niesie korzyści dla obu stron. Miasto ma darmowe koszenie traw, a zwierzęta są najedzone i szczęśliwe mogąc spacerować po pięknym rejonie.  

Zastępowanie kosiarek mechanicznych owcami lub kozami jest ostatnio bardzo modne, oczywiście w miejscach, w których jest to możliwe. Jest też bardzo dobre dla samej przyrody. Owce wyskubują bowiem rośliny, a dodatkowo racicami napowietrzają i nawożą glebę, nie niszczą różnorodności biologicznej, wbijają w glebę nasiona roznosząc je dookoła, dzięki czemu pojawia się więcej gatunków roślin, a tym samym zwierząt.

Na Gorzowskich Murawach jest to szczególnie istotne, ponieważ jest to stepowy teren zaliczany do rezerwatów przyrody. I to jako jeden z najcenniejszych w zachodniej części Polski. Znajduje się między Osiedlem Słonecznym a Wieprzycami i zajmuje obszar prawie 80 hektarów. Jest tu niezwykle bogata roślinność, w tym rzadkie i zagrożone gatunki takie jak pajęcznica liliowata, ostnica włosowata, ostrołódka kosmata, dzwonek syberyjski, kruszczyk szerokolistny, goździk piaskowy, paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, kocanka piaskowa, kruszyna pospolita czy bluszcz zwyczajny.

Rezerwat jest dostępny i otwarty dla wszystkich, można spacerować w pięknych okolicznościach przyrody. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu czystości i nie naruszaniu środowiska. Teraz spacer może być jeszcze ciekawszy, bo można go odbyć w towarzystwie owiec. Zwierzęta mają zajmować się koszeniem do końca lata.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2.7kmh
80 %
śr.
17 °
czw.
26 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
32 °

NAJPOPULARNIEJSZE