niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Pierwszy przeszczep komórek macierzystych w gorzowskim szpitalu!

Pierwszy przeszczep komórek macierzystych w gorzowskim szpitalu!

To historyczna data dla lubuskiej medycyny: w gorzowskiej lecznicy przeprowadzono przeszczep autologiczny komórek macierzystych. To pierwszy taki zabieg przeprowadzony nie tylko w Gorzowie, ale w całym województwie!

Przeszczepowi poddany został 60-latek, u którego zdiagnozowano szpiczaka mnogiego, czyli rozsiany nowotwór układu krwiotwórczego. Gdy mężczyzna trafił do szpitala w Gorzowie jego przypadek wymagał już pilnej interwencji.

Przeszczep został przeprowadzony 19. stycznia pod kierownictwem prof. Katarzyny Brzeźniakiewicz-Janus. Najpierw jednak 60-latek przeszedł intensywną chemioterapię, a gdy choroba została „zaleczona” lekarze pobrani od niego zdrowe komórki macierzyste. Dzień przed zabiegiem mężczyzna dostał specjalny lek, który zniszczył jego szpik. Było to konieczne do przeprowadzenia i prawidłowego przyjęcia się pobranych wcześniej komórek macierzystych.

– Wszystko poszło nad wyraz dobrze. Również dlatego, że pacjent był psychicznie dobrze nastawiony, był też w świetnej kondycji, bez chorób towarzyszących. Wiemy, że zabieg się udał, kiedy po około 20 dniach komórki odrastają. Nasz pacjent potrzebował na to dwóch tygodni. Ma już wyniki zregenerowane, tak jak zdrowy człowiek  – mówiprof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.

To był pierwszy, ale oczywiście nie ostatni taki zabieg. Pacjent ma się dobrze, a lekarze zapowiadają kolejne przeszczepy, tym razem komórek pobranych od dawcy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
54 %
2.1kmh
100 %
niedz.
19 °
pon.
25 °
wt.
24 °
śr.
19 °
czw.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE