Przebudowa Promenady oraz modernizacja Muzeum Grodu w Santoku, dzięki tym inwestycja Gmina stała się jeszcze bardzie atrakcyjna turystycznie.
W styczniu 2019 roku Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński spotkał się w Gorzowie Wlkp. z władzami Gminy Santok: wójtem Pawłem Pisarkiem i sekretarzem Krzysztofem Karwatowiczem. Dyskutowano o gminnych projektach wspieranych z budżetu województwa, m.in. o rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Kilka miesięcy później Gmina otrzymała wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Projekt pn.: Przebudowa Promenady oraz modernizacja Muzeum Grodu w Santoku był realizowany dzięki środkom unijnym. Celem jego realizacji było przywrócenie i nadanie nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych oraz turystycznych i rekreacyjnych, obszarowi zdegradowanemu wyznaczonemu na terenie Sołectwa Santok.
Grodzisko i Muzeum były fundamentami rozwoju turystycznego tej niewielkiej miejscowości, leżącej 12 km od Gorzowa Wlkp.. Muzeum Grodu w Santoku powstało w 1978 roku jako statutowy oddział Muzeum Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. W 2018 roku obchodziło 40 – lecie istnienia. Dzięki programowi rewitalizacji zostało wyremontowane. Zakres robót obejmował m.in.: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowej elewacji – drewnianej oraz docieplenie dachu.
Po generalnym remoncie, we wrześniu 2020 oficjalnie otwarto Muzeum Grodu Santok, wtedy odbyła się także promocja XIII tomu publikacji naukowej „Origines Polonorum”, zatytułowanego „Santok. Klucz i strażnica królestwa polskiego”. I etap inwestycji polegał na zagospodarowanie terenu historycznego grodziska, w ramach projektu również przestrzeń wystawiennicza wewnątrz muzeum została zaaranżowana na nowo.
– To projekt niezwykle ważny z punktu widzenia partnerstwa z naszą jednostką, czyli Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. W zadaniu ujęto nie tylko aspekt infrastrukturalny, ale także historyczny i turystyczny. Rozwój obszarów zmarginalizowanych jest o tyle istotny, że pomaga nam realizować politykę zrównoważonego rozwoju i tym samym docierać z dotacjami unijnymi do najmniejszych miejscowości – wskazywał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.
Projekt współfinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz Muzeum Lubuskiego został wsparty środkami z budżetu samorządu woj. lubuskiego kwotą ponad pół mln zł.
Przebudowana została także Marina, dzięki dofinansowaniu z programu współpracy Interreg Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach projektu „Łączą nas rzeki”. Celem projektu było wzmocnienie atrakcyjności turystycznej gmin Rüdersdorf i Santoka. Łączne dofinansowanie dla obu gmin wyniosło ponad 1,7 mln euro, pokrywając 85 proc. kosztów inwestycji. Z tego Santok dostał 830 tys. euro (całkowity koszt inwestycji w marinę to 976 tys. euro).
W ramach projektu zakupiono m.in. 15 sztuk rowerów trekkingowych wraz ze stojakami na rowery, 5 kajaków jednoosobowych i 15 kajaków dwuosobowych wraz z wiosłami, 5 sztuk łodzi turystycznych i 1 łódź turystyczną motorową.
– Mnie i moim współpracownikom bardzo zależy na rozwijaniu potencjału turystycznego, żeby zachęcać gości, aby do nas przyjeżdżali, ale jednym z bardzo ważnych celów, które sobie stawiamy to, żeby nasi mieszkańcy z niej korzystali. Między innymi jedną z takich form są zielone szkoły, które chcemy prowadzić na bazie mariny, mamy przygotowany sprzęt w postaci odpowiednich namiotów i całego wyposażenia. – mówił wójt gminy Santok, Paweł Pisarek.
Marina Santok, służy nie tylko wodniakom, ale również mieszkańcom i turystom odwiedzającym gminę. Marina posiada basen portowy wraz z pełnym węzłem sanitarnym, wypożyczalnię sprzętu wodnego: kajaków, łodzi wioślarskich, motorówki, czy rowerów turystycznych. Na jej terenie znajdują się również domki oferujące miejsca noclegowe.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)