niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Santok perełką turystyczną

Santok perełką turystyczną

Przebudowa Promenady oraz modernizacja Muzeum Grodu w Santoku, dzięki tym inwestycja Gmina stała się jeszcze bardzie atrakcyjna turystycznie.

W styczniu 2019 roku Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński spotkał się w Gorzowie Wlkp. z władzami Gminy Santok: wójtem Pawłem Pisarkiem i sekretarzem Krzysztofem Karwatowiczem. Dyskutowano o gminnych projektach wspieranych z budżetu województwa, m.in. o rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Kilka miesięcy później Gmina otrzymała wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekt pn.: Przebudowa Promenady oraz modernizacja Muzeum Grodu w Santoku był realizowany dzięki środkom unijnym. Celem jego realizacji było przywrócenie i nadanie nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych oraz turystycznych i rekreacyjnych, obszarowi zdegradowanemu wyznaczonemu na terenie Sołectwa Santok.

Grodzisko i Muzeum były fundamentami rozwoju turystycznego tej niewielkiej miejscowości, leżącej 12 km od Gorzowa Wlkp.. Muzeum Grodu w Santoku powstało w 1978 roku jako statutowy oddział Muzeum Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. W 2018 roku obchodziło 40 – lecie istnienia. Dzięki programowi rewitalizacji zostało wyremontowane. Zakres robót obejmował m.in.: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowej elewacji – drewnianej oraz docieplenie dachu.

Fot. Muzeum Lubuskie

Po generalnym remoncie, we wrześniu 2020 oficjalnie otwarto Muzeum Grodu Santok, wtedy odbyła się także promocja XIII tomu publikacji naukowej „Origines Polonorum”, zatytułowanego „Santok. Klucz i strażnica królestwa polskiego”. I etap inwestycji polegał na zagospodarowanie terenu historycznego grodziska, w ramach projektu również przestrzeń wystawiennicza wewnątrz muzeum została zaaranżowana na nowo.

– To projekt niezwykle ważny z punktu widzenia partnerstwa z naszą jednostką, czyli Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. W zadaniu ujęto nie tylko aspekt infrastrukturalny, ale także historyczny i turystyczny. Rozwój obszarów zmarginalizowanych jest o tyle istotny, że pomaga nam realizować politykę zrównoważonego rozwoju i tym samym docierać z dotacjami unijnymi do najmniejszych miejscowości – wskazywał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Projekt współfinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz Muzeum Lubuskiego został wsparty środkami z budżetu samorządu woj. lubuskiego kwotą ponad pół mln zł.

Przebudowana została także Marina, dzięki dofinansowaniu z programu współpracy Interreg Brandenburgia-Polska 2014-2020 w ramach projektu „Łączą nas rzeki”. Celem projektu było wzmocnienie atrakcyjności turystycznej gmin Rüdersdorf i Santoka. Łączne dofinansowanie dla obu gmin wyniosło ponad 1,7 mln euro, pokrywając 85 proc. kosztów inwestycji. Z tego Santok dostał 830 tys. euro (całkowity koszt inwestycji w marinę to 976 tys. euro).

W ramach projektu zakupiono m.in. 15 sztuk rowerów trekkingowych wraz ze stojakami na rowery, 5 kajaków jednoosobowych i 15 kajaków dwuosobowych wraz z wiosłami, 5 sztuk łodzi turystycznych i 1 łódź turystyczną motorową. 

– Mnie i moim współpracownikom bardzo zależy na rozwijaniu potencjału turystycznego, żeby zachęcać gości, aby do nas przyjeżdżali, ale jednym z bardzo ważnych celów, które sobie stawiamy to, żeby nasi mieszkańcy z niej korzystali. Między innymi jedną z takich form są zielone szkoły, które chcemy prowadzić na bazie mariny, mamy przygotowany sprzęt w postaci odpowiednich namiotów i całego wyposażenia. – mówił wójt gminy Santok, Paweł Pisarek.

Fot. Lubuskie

Marina Santok, służy nie tylko wodniakom, ale również mieszkańcom i turystom odwiedzającym gminę. Marina posiada basen portowy wraz z pełnym węzłem sanitarnym, wypożyczalnię sprzętu wodnego: kajaków, łodzi wioślarskich, motorówki, czy rowerów turystycznych. Na jej terenie znajdują się również domki oferujące miejsca noclegowe.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
bezchmurnie
14.8 ° C
14.8 °
14.8 °
73 %
4.3kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
24 °
wt.
24 °
śr.
27 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE